Masthead header

Jaklin Çelik’ten yeni roman: “Sarhoşların Perşembesi”

Jaklin Çelik’in yeni romanı “Sarhoşların Perşembesi” İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Birbirlerinin dilini anlamıyorlardı ama yoksulluğun işaret dilini az çok biliyordu burada yaşayan herkes. Bu dili anlamak merhametin kapılarını sonsuza dek açmıyor olsa da muhtemel tehlikelerin sinyallerini algılamak adına önemliydi.

Hikâye, semtin en işlek caddelerinden birinde, kalabalığın hengâmesinde göçmenler, kör köpekler, berduşlar, meczuplar, pezevenkler, insan tacirleri, uyuşturucu ve emlak simsarları arasında geçiyor.

Jaklin Çelik, arafta kalmanın çaresizliğini, yoksulların işaret dilini, yaşamın ortasında sınır çizgisi gibi duran saklı şarap mahzenlerini insanın yüreğine dokunan, sokulgan ve ince bir üslupla anlatıyor. Sarhoşların Perşembesi, son dönemlerin en özgün ve sarsıcı romanlarından biri. Kutsanmış bir ayyaş ayaklanması!

1997 yılında Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri Yarışması’nda öykü dalında dikkate değer bulundu. İlk öykü kitabı Kum Saatinde Kumkapı 2000 yılında yayımlandı. 2002 yılında Stories From the Sundgate adıyla İngilizceye çevrildi. Yılanın Yolu (öykü) 2003’te, Öykülerle ABC (fabl) 2004’te, Türkiye’nin elli beş şehrine dair anlatıların yer aldığı Kaçak Yolcu 2005’te yayımlandı. Öykülerinden oluşan bir seçki 2007 yılında Jiyanê Lı Îstasyonê Dest Pê Kır (İstasyonda Başladı Hayat) adıyla Kürtçe kitaplaştırıldı.  İlk romanı Öfkenin Şenliği 2011 yılında çıkarken, aynı yıl Şahiya Herse adıyla Kürtçeye çevrildi ve 2018 yılında da Zayruyti Khırahcank adıyla Ermenistan’da yayımlandı.

edebiyathaber.net (6 Mayıs 2020)

  • Garabet Orunöz - 06/05/2020 - 20:54

    Anlatım dilini, muhteşem şekilde YAZI’YA DÖKEN, Jaklin Çelik’in son eseri *SARHOŞLARIN PERŞEMBESİ**ni, SOKAĞA ÇIKTIĞIM GÜN ALMAK ve OKUMAK için SABIRSIZLANIYORUM…. Yine MUHTEŞEM bir eser çıkardığı İNANCINDAYIM…cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r