İşte, görüntülü konuşmalarda harika görünmenizi sağlayacak 7 profesyonel öneri!

Ağustos 21, 2021

İşte, görüntülü konuşmalarda harika görünmenizi sağlayacak 7 profesyonel öneri!

Headshot fotoğrafçılığın Türkiye’deki öncü isimlerinden Ege İşlek, artan görüntülü görüşme trafiğinde çok daha güzel görünmenizi sağlayacak bir öneri listesi hazırladı. İşte, Ege İşlek’den görüntülü konuşmak için 7 profesyonel öneri.

Gün ışığını karşıdan almaya dikkat edin

Gündüz vakti yaptığınız görüşmelerde, gün ışığını karşıdan almaya dikkat edin. Yüzünüz pencereye dönük bir şekilde oturursanız, yüzünüzdeki kırışıklıkların görünmesini egelleyebilir ve sert gölgelerden kurtulbilirsiniz. Eğer güneş ışığı odanıza direkt olarak giriyorsa, gölgede bir yer seçerek güneş ışığının direkt olarak yüzünüze gelmesini engelleyin. Genelde, öğleden sonra doğuya bakan odaların ışığı daha güzeldir. Görüşme yaptığınız masanın üzerine beyaz bir karton koyarak, yüzünüzü daha aydınlık gösterebilirsiniz.

Kamerayı göz hizanızda veya yukarısında konumlandırın

Tablet ve telefonlar ön kameralarında geniş açı lens kullanırlar, bu nedenle de olduğunuzdan daha yuvarlak veya kilolu gösterirler. Kamerayı yüzünüzden uzak konumlandırarak bunu engelleyebilirsiniz. Özellikle göz hizanızda, hatta mümkünse birkaç cm yukarısında konumlandırabilirseniz, çok daha guzel görünürsünüz.

Makyajdan yardım alın

Doğal görünümlü, ten renginize uygun bir kapatıcı, BB krem, allık, dudak nemlendiricisi ve biraz da kontür beşlisi doğru kullanıldığında size fotoşoplu bir görünüm kazandırabilir.

  • İlk olarak BB kremle cildinizin rengini eşitleyin.
  • Çene ve dudak üzerini, göz ve kaşınızın altındaki bölgeleri, alnınızı ve jawline dediğimiz çene kemiğinizin üzerindeki alanı, fondöteninizden 2 ton daha açık bir kapatıcı ile aydınlatın.  
  • Aşırı parlama olan böglerin üzerinden transparan pudra ile geçin.
  • Kocaman gülümseyin ve yanaklarınıza allığınızı sürün.
  • Dudaklarinizin kuruluğunu nemlendirin.
  • Yüzünüzde daha fazla alan derinliği istiyorsanız bronzer ile kontür yapabilirsiniz.
  • Son olarak biraz maskara sürebilirsiniz, ancak abartmamaya dikkat edin, aksi takdirde çok makyajlı görünebilirsiniz.

Ayrıca görüntülü görüşmelerde gözlerinizi ön planda olduğu için, etkili bir göz makyajı yapmayı ihmal etmeyin. Kusursuz bir göz makyajının en önemli adımı maskara. Maskaranızı uygularken takip edeceğiniz birkaç adım ile kusursuz kirpiklere sahip olabilirsiniz. Doğru maskara sürmenin ipuçlarını öğrenin.

Gün ışığı yeterli değilse doğru bir ışık kurulumu yapın

Hava karanlıksa ve gün ışığınız yeterli değilse, evde kendinize bir ışık kurulumu yapmanız gerekebilir. Bunun için yüzünüze direkt gelen ışıklardan kaçının. Masa lambanızı duvara doğru cevirin ve ışığın duvara yansıtın. Duvara çarpıp dönen ışık, yüzünüzün homojen bir biçimde aydınlanmasını sağlayacaktır. 

Tavan ışığınızı açmaktan çekinmeyin, ancak asıl ışığın kameranın arkasından gelen ışık olmasına özen gösterin.  Ters ışığa dikkat edin! Işık arkanızdan gelmesin, yüzünüz her zaman ışığın geldiği yöne dönük olsun. Bu işi profesyonel olarak yapıyorsanız, kendinize bir ring light edinebilirsiniz.

Fondaki objelerden kurtulun

Dikkatin sizden başka yöne kaymaması için, fondaki dikkat dağıtıcak objelerden kurtulun. Beyaz  bir duvarın önünde, arkada bir iki bitki olacak şekilde sade fonlar seçebilirsiniz.

Bilgisayar kameranız yeterli gelmiyorsa bir webcam edinin

Bilgisayarınızın kamerası yeterli gelmiyorsa kendinize harici bir webcam almayı düşünebilirsiniz. Otofokus ve yüksek çözününürlüklü bir kamerayla çok daha iyi bir görüntü kalitesi yakalarsınız. Ayrıca görüntü kalitesinde düşme ve kopmalar olmasını istemiyorsanız, arka planda açık olan sayfa ve programların kapalı olduğuna emin olun. Wi-Fi’dan kaynaklı sorunlardan kurtulmak için bilgisayarınızı ethernet kablosu ile internete bağlayabilirsiniz. Dahili mikrofonu olan bir kulaklık kullanın. Hem daha iyi anlaşılmanızı sağlar, hem de sesinizin eco yapmasını engellemiş olursunuz.

Son olarak arka fondan ayrışan renkler tercih edin ve dik oturun

Kıyafetlerinizin desensiz ve arka fonun renginden ayrışan renklerde olmasına özen gösterin. Dik oturun, arkanıza yaslanmayın ve çok fazla hareket etmemeye çalışın!

Kaynak: Oggusto. com (21 Ağustos 2021)

Yorum yapın