İşte 2014 yılının en iyi kitapları

Aralık 16, 2014

İşte 2014 yılının en iyi kitapları

DUNYADünya Kitap dergisi tarafından verilen “Yılın En İyileri Ödülleri”nin sahipleri belli oldu. Ödüller; Faruk Duman, Ülker İnce, Sel Yayıncılık, Algan Sezgintüredi, Suphi Varım, Osman Aysu, Saadet Özen ve Mehmet Yaşin’e gitti.

Dünya Kitap dergisinin yirmi iki yıldır verdiği “Yılın En İyileri” ödüllerinin sonuçları belli oldu. Yılın Telif ve Çeviri Kitapları, Yılın Polisiye Kitabı ve En İyi Gastronomi Kitabı ödüllerinin 2014 yılı sahipleri açıklandı.

“Yılın Telif Kitabı Ödülü” için 2014’te “Ayın Telif Kitabı” olarak belirlenen 8 kitap arasından seçim yapıldı. Başar Başarır, Faruk Şüyün, Doğan Hızlan, İlknur Özdemir, Selim İleri, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, “Yılın Telif Kitabı” ödülünü; Faruk Duman’ın Can Yayınları’ndan çıkan “Köpekler İçin Gece Müziği” adlı yapıtına oy birliğiyle verdi.

“Yılın Çeviri Kitabı” ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde “Ayın Çeviri Kitabı” olarak seçilen 11 yapıt arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülün, oy çokluğuyla Everest Yayınları tarafından basılan Oscar Wilde’ın “Dorian Gray’in Portresi” kitabının çevirmeni Ülker İnce’ye verilmesini kararlaştırdı.

“Yılın Yayınevi” de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda oy birliğiyle Sel Yayıncılık olarak belirlendi.

Altın Sayfa Polisiye Edebiyat Ödülü’nde Yılın Polisiye Kitabı’nın sahipleri ise Algan Sezgin Türedi ve Suphi Varım oldu. Altın Sayfa’nın Erol Üyepazarcı, Faruk Şüyün, Metin Celâl, Nevzat Işıltan, Sevin Okyay’dan oluşan seçici kurulu, ödülü, Algan Sezgin Türedi’nin April Yayıncılık tarafından basılan “Maktulün Şansı” ve Suphi Varım’ın Labirent Yayınları tarafından basılan “Karanlıkta İki Ceset” adlı yapıtlarına oybirliği ile verdi.

Aynı Seçici Kurul, telif polisiye romanın gelişmesindeki payı nedeniyle Osman Aysu’ya Onur Ödülü verilmesini kararlaştırdı.

“Yılın En İyi Gastronomi Kitabı” seçiminin sonuçları da belli oldu. Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Arda Türkmen, Faruk Şüyün, Osman Serim’den oluşan seçici kurul, ödülü Saadet Özen’in Yapı Kredi Yayınları tarafından okurlara sunulan “Çukulata – Çikolatanın Yerli Tarihi” adlı kitabına oy çokluğuyla verdi.

“Türk mutfağının gelişimine ya da tanıtımına katkılarından dolayı bu alanda çaba gösteren kişilere” sunulan “Emek Ödülü”nün sahibi ise Mehmet Yaşin oldu.

Yılın En İyileri ödülleri, Ocak ayında gerçekleştirilecek bir törenle sahiplerine verilecek.

edebiyathaber.net (16 Aralık 2014)

Yorum yapın