“İstanbul’un Unutulan Tarihi, Tılsımları ve Efsaneleri” 5 Temmuz’da raflarda

Temmuz 2, 2024

“İstanbul’un Unutulan Tarihi, Tılsımları ve Efsaneleri” 5 Temmuz’da raflarda

M. Abdullah Tuğ’un İstanbul’un Unutulan Tarihi, Tılsımları ve Efsaneleri adlı kitabı The Kitap tarafından 5 Temmuz’da okuyucuyla buluşuyor.

Tanıtım bülteninden:

İstanbul’un Unutulan Tarihi, Tılsımları ve Efsaneleri kitabı, okurlarını İstanbul’un büyüleyici tarihine ve kadim efsanelerine dair benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor. Yazar, bu eserde, İstanbul’un dar sokaklarından geniş meydanlarına, saraylarından hamamlarına, semtlerinden boğazına uzanan panoramik bir manzara sunuyor; İstanbul’un ruhunu ve tarihini derinlemesine anlamamıza olanak sağlıyor. Arnavut kaldırımlı yollar, Ayasofya ve Sultanahmet Camii siluetleri ve İstanbul’un çok kültürlü dokusu, yazarın gözünden yeniden canlanıyor. Bu kitap, İstanbul’un sadece bir şehir olmadığını, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kültür ve ticaret merkezi olduğunu gösteriyor. İstanbul’un Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalan mirası, efsaneler ve tılsımlarla harmanlanarak okuyucuyu geçmişin derinliklerine sürüklüyor. Evliya Çelebi’nin doğduğu ve ilk seyahat yazılarını yazdığı bu topraklarda, İstanbul’un unutulmuş köşeleri keşfedilmeyi bekliyor.

İstanbul’un Unutulan Tarihi, Tılsımları ve Efsaneleri, okuyucuyu geçmişin büyülü dünyasında gezintiye çıkarmakla kalmıyor; İstanbul’un kültürel mozaiğini, dinî ve tarihî zenginliklerini de gözler önüne seriyor. Yazarın bilgi birikimi ve İstanbul’a duyduğu büyük aşk ile kaleme aldığı bu eser, şehrin unutulmuş tarihini, tılsımlarını ve efsanelerini keşfetmek isteyen herkes için vazgeçilmez bir rehber.

Yazar Hakkında

M. Abdullah Tuğ, 1961 yılında Sultanahmet’in Cankurtaran Mahallesi’nde doğdu. Çocukluğu Tarihi Yarımada’da geçti. Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirerek özel sektörde bankacı olarak çalışmaya başladı. 1988’de ABD’ye giden Tuğ, burada banka yönetiminde, hastane yönetiminde ve yeni kurulan bankaların yönetim kurullarında görev yaptı. Bu arada tekstil ithalatı ve ihracatı ile uğraşan yazar, 2001 yılında tekrar bankacılık sektörüne dönerek Federal bir bankanın yöneticisi ve idarecisi olarak çalıştı. 2006 yılında İstanbul’a dönerek Yıldız Holding bünyesinde önce yönetim kurulu başkanının asistanı olarak görev aldı, ilerleyen yıllarda da aynı holding bünyesindeki leasing şirketlerinin yönetiminde bulundu. 2015 yılında emekliye ayrılarak aktif çalışma hayatına veda eden yazarın İslam’da Bankacılık ve Finansman isimli bir çeviri kitabı bulunmaktadır. İki çocuk sahibi olan yazar şimdilerde Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yaşamaktadır.

edebiyathaber.net (2 Temmuz 2024)

Yorum yapın