İstanbul’un kesişen hayatlarına dair dikkat çeken bir ilk roman: “Krem”

Haziran 16, 2020

İstanbul’un kesişen hayatlarına dair dikkat çeken bir ilk roman: “Krem”

İrem Erman’ın ilk romanı “Krem” Karakarga Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İrem Erman’ın ilk romanı Krem; bir kadının kendini ansızın içinde bulduğu derin yalnızlığın hikâyesini, kadının farkında olmadan kesiştirdiği farklı hayatlar üzerinden ele alıyor. Bir kozmetik markasının yeni kremini denemek için seçilen 28 kadından biri olan roman kahramanı, otuz günlük deneme süreci boyunca hem kendisinin hem de daha önce hiç tanımadığı farklı karakterlerin hayatını tamamen değiştiriyor. Toplumsal rollerin kişilerle uyuşmazlığını, bir temsil objesi olan ‘krem’ çevresinde şaşırtıcı bir kurgu ve sinematografik bir akışla anlatan Krem, okurları da kendi hayatlarında gerçekleştirecekleri bir dönüşüme davet ediyor.

İrem Erman’ın yazdığı, Tolga Hırsova’nın illüstrasyonlarıyla bambaşka bir okuma deneyimi sunan Krem; birbirinden habersiz iç içe geçmiş hayatları, piyasaya yeni sürülecek bir kremin 30 günlük deneme süreci üzerinden anlatıyor. Toplumsal rollerin kişilerle uyuşmazlığı, bir temsil objesi olan ‘krem’ çevresinde hem gerçekçi hem de akıştan beklenmeyecek gerçeküstü bir üslupla işleniyor.

Bir krem bir şehri ve içindekileri tamamen değiştirebilir mi?

Toplumsal baskıların rüzgarında savrulurken yaşamları bir yüz kremiyle beklenmedik bir şekilde kesişen İstanbul’un sıradan sakinlerinin derinlemesine işlenen hikayeleri, şaşırtıcı kurgusu ve sinematografik anlatımıyla okurları kendi hayatlarında gerçekleştirecekleri bir dönüşüme davet ediyor.

Tesadüf olarak adlandırılan her şeyi baştan düşündüren bir ‘kesişen hayatlar’ romanı olan Krem Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Arka kapak yazısı:

Geçmişin izleri, hayal kırıklıkları ve bugünün dertleri de tıpkı yüzümüzdeki çizgiler gibi bir kremle silinip gidebilir mi? Birbirinden habersiz iç içe geçmiş hayatlar, bir “krem”le tamamen değişiyor! Yalnız bir kadın, bir patron, bir reklam duayeni, keşfedilmeyi bekleyen bir oyuncu ve diğerleri… İstanbul’un sıradan sakinleri toplumsal baskıların rüzgarında savrulurken, yaşamları bir yüz kremiyle beklenmedik bir şekilde kesişecek. Şaşırtıcı bir kurgu ile okuru sürükleyen bu hikâye, okuyan herkesi kendi hayatında bir dönüşüme davet ediyor! Tıpkı bu eşsiz kremin reklamında dendiği gibi:

“Korkmayın. Değişime hazır olun!”

* Tolga Hırsova’nın İllüstrasyonlarıyla

Yazar hakkında:

Eylül 1983’de doğdu. Marmara Üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon Bölümü’nde okuduğu dönemde yazdığı şiir, öykü ve kısa film senaryoları çeşitli ödüllere layık görüldü. Yine üniversite yıllarında dergiler için serbest yazarlık, müzik menajerliği, kısa film yönetmenliği yaptıktan sonra reklamcı oldu. On yıldan fazla süre çeşitli reklam ajanslarında kreatif ekiplerde çalıştı. Profesyonel reklamcılık yaptığı dönemde, birçok prestijli sektör ödülü kazandı ve ödül jürilerinde yer aldı. 2016’da çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Büyükada’ya yerleşerek sanat çalışmalarına odaklanma kararı aldı. İlk romanı Krem’i bu dönemde yazdı. Halen edebiyat başta olmak üzere resim, heykel ve seramik üzerine çok yönlü çalışmalarını sürdürmektedir. Go oyuncusudur.

edebiyathaber.net (16 Haziran 2020)

Yorum yapın