İstanbul Müzik Festivali de online

Ağustos 6, 2020

İstanbul Müzik Festivali de online

İstanbul Müzik Festivali 18 Eylül-5 Ekim’de yapılacak. Festival, dijitalde gerçekleşecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen, Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanırken korona virüsü salgını nedeniyle Eylül ayına ertelendiği duyurulan 48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında dijital ortamda dinleyicilerle buluşacak. “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” teması etrafında şekillenen festival konserlerinin çekimleri İstanbul’daki ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki tarihi mekânlarda gerçekleştiriliyor.

Bu yıla özel olarak dijital bir programla hayata geçirilecek festival kapsamında korona virüsü önlemleri sebebiyle sınırlı sayıda izleyici yer alacak bir konserde ise Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 19 Ağustos Çarşamba akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahneye çıkacak.

Festival konserlerinin çekimleri, aralarında Wiener Akademie, Bilkent Senfoni Orkestrası, Kheops Ensemble, Philharmonix, Beethoven Trio Berlin, Borusan Quartet, Semplice Quartet gibi topluluklar ve Thomas Hampson, Bülent Evcil, Derya Türkan, Yurdal Tokcan, Gökhan Aybulus, Ezgi Karakaya gibi solistlerin de bulunduğu isimlerle, hem İstanbul’daki hem de Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki tarihi mekânlarda sürüyor. Kayıtlar, İstanbul’da Şerefiye Sarnıcı, Tekfur Sarayı, Hıdiv Kasrı, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Harbiye Saint Esprit Katedrali, Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi, Süreyya Operası gibi şehrin çokkültürlü kimliği ve tarihi kültürel hazinelerini ortaya koyan mekânlarda; Avrupa’da ise Belçika, Almanya, Avusturya ve Hollanda’nın çeşitli şehirlerinde, Perchtoldsdorf Şatosu, Stavelot Manastırı gibi tarihi mekânlarda, profesyonel ekipler tarafından gerçekleştiriliyor. Festival programındaki tüm konserlerin kayıtları video formatında dijital ortamda yayımlanacak

Açılış konseri, Tekfen Filarmoni Orkestrası ve keman sanatçısı Emre Engin’den

48. İstanbul Müzik Festivali, festivalin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası olan Tekfen Filarmoni Orkestrası ile açılacak. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın sahnede keman sanatçısı Emre Engin’e eşlik ettiği konserin kaydı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı’nda gerçekleşti.

İstanbul Müzik Festivali 48. yılında bir ilki gerçekleştiriyor

İstanbul Müzik Festivali, 48. yılında bir ilki gerçekleştirerek “Festival Orkestrası”nı kuruyor. Şef Cem Mansur yönetiminde Türkiye’nin genç kuşak müzisyenlerinden oluşacak Festival Orkestrası, müzik yorumuna nitelikli olduğu kadar dinamik ve yenilikçi bir yaklaşım getirmeyi amaçlıyor. Cem Mansur yönetimindeki Festival Orkestrası, 48. İstanbul Müzik Festivali dâhilinde gerçekleşecek ilk konserinde farklı ülkelerden bestecilerin eserlerini içeren bir programla dinleyicilere ulaşacak.

Festival, Beethoven’ın 250. doğum yılını kutluyorK

48. İstanbul Müzik Festivali, “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” temasıyla Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılını kutlayacak. Bestecinin ikonik eserleri, ondan esinlenen yeni projeler ve yeni eser siparişlerinin yer aldığı 48. İstanbul Müzik Festivali programına dair detaylar ve bilet bilgileri Ağustos ayı içinde duyurulacak.

Kaynak: Gazete Duvar (6 Ağustos 2020)

Yorum yapın