İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde Çizgi Roman Sergisi

Nisan 4, 2012

İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde Çizgi Roman Sergisi

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, 2. Uluslararası İstanbul Çizgi Roman Festivali İstanbulles kapsamında Fransa ve Belçika çizgi romanında Türk imgesi üzerine bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi İstanbul ya da daha genel olarak Türkiye ve Türkleri resimleyen ya da konu alan Fransızca çizgi romanlardan alınmış kırk kadar çizime yer veriyor.

Sergide gösterilecek çizimler, Fransa ve Belçika çizgi romanının Türkiye’ye bakışının gelişimine de ışık tutuyor: kostümlerin göz alıcı renklerine bağlanan Bécassine, Prétexte’in çağdaş kahramanı (Sylvain Limousi), Türkiye’de çekilen Tenten ve Altın Post filmi ya da ilk cildi Fransız Kültür Merkezi’nde yazarlarının katılımı ile tanıtılacak olan padişahın generali olarak atanan 15. Louis’nin eski askeri Bonneval Pacha’nın maceraları.

Öte yandan ziyaretçiler sergide Türk çizgi romanının en önemli yazarlarının desenleri aracılığı ile frankofon dünyasına yönelik bakışı ve çizgiyi yakından görme fırsatını da bulacak.

Sergi alanında 25-27 Mayıs tarihlerinde etkinliğe katılması beklenen yazarların kitaplarını imzalayacakları bir kitap köşesi de kurulacak.

Davet edilen yazarlar arasında Rachid Alik, Yılmaz Aslantürk, Gwen de Bonneval, Paul Gravett, Jean-David Morvan, Micol, Fabrice Parme, Sergio Salma ve Herr Seele yer almakta.

Festival çerçevesinde ayrıca İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde bir dizi söyleşi de gerçekleşecek.

“FRANSIZ-BELÇİKALI VE TÜRK ÇİZGİ ROMANLARINA ÇAPRAZ BAKIŞ”

24 Mayıs – 31 Ağustos 2012

Ayrıntılı bilgi için:

www.istanbulles.com

www.ifturquie.org

İstanbul Fransız Kültür Merkezi

İstiklal Cad. N:4 Taksim

0212.393.81.11

Kaynak: istanbuldasanat.org (04 Nisan 2012)

Yorum yapın