İstanbul Comics and Art Festival yakında

Ekim 4, 2019

İstanbul Comics and Art Festival yakında

Dream Sales Machine tarafından, üç yıldır Kadıköy Moda’da gerçekleştirilen İstanbul Comics and Art Festival (İCAF), bu yıl Goethe-Institut ve Tarabya Kültür Akademisi  desteğiyle, İstanbul Berlin kardeş şehri 30. yıl kutlamaları kapsamında üç farklı mekanda düzenlenerek Beşiktaş’a taşınıyor.

11 Ekim’de Beşiktaş sokaklarına açılan festival, 12-13 Ekim 2019 tarihleri arasında Feriye, Ortaköy Yetimhanesi ve Kethüda Hamamı’nda ziyaretçileri ile buluşacak. Festivalin biletleri dsmbilet.com’da satışa sunuldu.

İstanbul Comics and Art Festival (İCAF), 2016 yılından bu yana Kadıköy Moda’da düzenlenen, çizgi roman, karikatür, sokak sanatı, fanzin, illüstrasyon ve animasyon disiplinleri üzerinden atölye, söyleşi, sergi, gösterim ve kamusal alan uygulamaları gibi yaratıcı deneyim alanları sunan, çizgi ve sokak kültürünü bir araya getiriyor. Bu  sene  Kendine Has desteğiyle, hem yeni lokasyonunda hem de farklı alan kullanımlarıyla büyüyerek ilgi görmeye devam ediyor.

Beşiktaş sokaklarında “Urban Art”

Bu yıl 11 Ekim’de “Urban Art” projesi ile İstanbulBerlin kardeş şehri 30. yıl kutlamaları kapsamında Beşiktaş Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kendine Has desteğiyle, Goethe-Institut, Tarabya Kültür Akademisi ve Yes, And…Productions (YAP)’ın  katkılarıyla İstanbul Comics and Art Festival Beşiktaş sokaklarına çıkıyor. Berlinli sokak sanatı oluşumu Yes, and…Productions’ın (YAP) kurucusu küratör Denis Leo Hegic festival için İstanbul’a davet edildi. Denis Leo Hegic, Berlin’den Marina Zumi, TpT, Hundertzehn, Martin Krusche, İstanbul’dan Somon, Rakun, Max, Nuka, Ankara’dan Gökhan Tüfekçi namı  diğer Kara Gözüktü Kaptan ve İzmir’den Cem Sonel Beşiktaş sokaklarında mural çalışmalar gerçekleştirmek üzere davet edilen sanatçılar arasında yer alıyor.

Goethe Institut tarafından desteklenen sanatçılar: Martin Krusche, Marina Zumi, Hundertzehn, TpT
Tarabya Kültür Akademi tarafından desteklenen sanatçılar: Rasta Baba, Kadir Amigo Memiş

Rasta Baba konseri ve Kadir Amigo Memiş performansı 13 Ekim Pazar günü Feriye’de gerçekleşecek.

Teması “Hayvan Gibi”

Festivalde bu yıl “Hayvan Gibi” ana başlığı üzerinden süper kahramanların hayvan güçleri, karikatürde hayvan diyalogları, sokak hayvanları ve kamusal alan ilişkisi ile sanatta hayvan temsilleri ele alınıyor. Festivalin gerçekleşeceği Beşiktaş’ta ileri dönüşüm kolektifi “Çöpçüler” ile festival katılımcıları bir araya getirilerek atık malzemelerden sokak hayvanları için sürdürülebilir kamusal alan müdahalelerinde de bulunulacak.

Festival üç mekanda

12 ve 13 Ekim tarihleri arasında üç farklı mekanda aynı anda gerçekleştirilecek festival mekanlarından Feriye’de söyleşiler, animasyon gösterimi, çizgi roman dükkanları, yayınevleri ve konserler yer alırken, Ortaköy Yetimhanesi’nde sergiler, atölyeler ve canlı mural çalışmaları yapılacak. Kethüda Hamamı ise Urban Art projesinin açılış partisinin yanı sıra özel bir sergi projesine de ev sahipliği yapacak.

edebiyathaber.net (4 Ekim 2019)

Yorum yapın