İsrail’in hedefli suikastlarının gizli tarihi

Şubat 9, 2021

İsrail’in hedefli suikastlarının gizli tarihi

Ronen Bergman’ın “Kalk ve Önce Sen Öldüradlı kitabı, İlhami Erdem çevirisiyle Bilgi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Eğer Biri Seni Öldürmeye Geliyorsa Erken Kalk ve Önce Sen Öldür”

Yahudi halkını korumak için her türlü tedbiri almak, 1948’deki devletleşme sürecinin en başından bu yana İsrail’in DNA’sına işlemiştir. Bu kitap, hem büyük hem küçük düşmanlara karşı kimi zaman İsraillilere yönelik saldırılara cevaben, kimi zamansa önleyici mahiyette sayısız kez kullanılan hedefli suikastlara ilişkin sürükleyici bir anlatımdır.

Kalk ve Önce Sen Öldür bu suikastların başarılarını, başarısızlıklarını anlatırken aynı zamanda İsrail ulusunu, Ortadoğu’yu ve tüm dünyayı şekillendiren bu operasyonların, bu görevleri yerine getiren kişilere dayattığı ahlaki ve siyasi bedelleri de konu edinmektedir.

İsrailli araştırmacı gazeteci Ronen Bergman’ın başta MOSSAD, İsrail Güvenlik Servisi Shin Bet ve ordunun istihbarat birimi AMAN içinde çalışan ajanları konuşmaya ikna ederek yaptığı bine yakın röportaj ve binlerce belgeye dayandırdığı çalışma, şimdiye kadar gün yüzüne çıkmamış boyutta İsrail’in “Bizi öldürmek isteyen herkesi biz daha önce öldürüyorduk” sözüyle özetlenen hedefli öldürme politikasını, bu konudaki taktik ve yöntemlerini gözler önüne seriyor.  İran’ın nükleer araştırma çalışmalarında yer alan bilim adamlarına, Yaser Arafat dahil FKÖ, Hizbullah, Hamas gibi örgütlerin liderlerine yapılan suikastları, Filistin, Suriye, Mısır, İran gibi ülkelere dönük düzenlenen operasyonları detaylarıyla anlatıyor.

İsrail’in askeri politikaları ve MOSSAD’ın operasyonlarıyla  ilgili bugüne kadar yazılmış en kapsamlı araştırma olarak değerlendirilen, yayımlandığında büyük yankı uyandıran ve The New York Times Çoksatanlar listesine giren  kitap aynı zamanda İsrail’in Ortadoğu’ya bakışını anlamak için de çok önemli bir kaynak.

“Korkusuz ve sorumlu habercilikte olağanüstü bir başarı. . . önemli, zamanında ve bilgilendirici. ” (John le Carré)“Heyecan verici, bazen acıklı ve… müthiş araştırma ustalığı ile sürükleyici anlatımı her zaman saygı uyandıran bir kitap” (Dominic Sandbrook, Sunday Times)

Kitaptan>>>

www.bilgiyayinevi.com.tr/

edebiyathaber.net (9 Şubat 2021)

Yorum yapın