International İstanbul Nartugan Film Festivali ilk toplantısını gerçekleştirdi

Ekim 6, 2021

International İstanbul Nartugan Film Festivali ilk toplantısını gerçekleştirdi

IINFF (International İstanbul Nartugan Film Festival) ilk toplantısını gerçekleştirdi. 2020 yılı başında gerçekleşmesi planan festival Covid-19 salgını nedeniyle ertlenmek durumunda kalmıştı. Festival komitesinin medya sorumlusu Gökhan Gültekin Karakaş şu açıklamalarda bulundu:

Belki Şehre Bir Festival Gelir

İlk toplantımızda festival ekibi ve ön jürisinin değerli üyelerinin büyük bölümü hazır bulundu. Yurt dışında bulunanlar veya çeşitli mazeretler ile toplantıya bizzat katılamayanlar ise videolu mesajları ile toplantıya katkı sağladılar. İlk toplantımızda az sayıda sinemasever de hazır bulunarak festivalin doğuşuna şahitlik ettiler. Toplantıda Kaptan Erol Aydın, yönetmen Gültekin Bayır, oyuncu yazar Nilüfer Açıkalın, müzisyen Soner Olgun, oyuncu yazar Rıza Sönmez, menajer Serkan Yakın, radyocu Sema Emek, oyuncu Latife Mülazımoğlu, ekonomist Özgün Demirel, aranjör Temel Zümrüt, yönetmen Taner Gündöner, yönetmen Nasser Younes, yönetmen İzzet Arslan, menajer Orhan Hakan Gümüştargaç, görüntü yönetmeni Güven Atılgan, tasarımcı Nazar Sarı, müşavir Erkan Soyçelik ve seyyah Melis Kori hazır bulundular.

Festivalimiz, globalleşen dünyada unutulmaya yüz tutan kadim yerli kültürleri ve yerli nüfusu, Şamanizm’i, paganizmi, onların dilini, kültürünü, sosyal hayatını ‘’güneş ışığına’’ çıkarmayı amaçlamaktadır. Türklerin eski inanışına göre gece ile gündüz sürekli mücadele eder ve ‘’Nartugan’’ ile birlikte gün geceye galip gelerek uzamaya, güneş daha çok görünmeye başlar.

IINFF (International İstanbul Nartugan Film Festival) 2020 yılında çıktığı yolculuğun ilk durağına gelmiş bulunuyor. Festival komitesi olarak, Profilo Kültür Merkezinde düzenlediğimiz ‘’Festival Ekibi Tanışma ve Festival Duyuru Toplantısı’’ konusunda siz değerli basın mensuplarını bilgilendirmekten kıvanç duyarız.

Bundan esinlenerek, festivalimizi Nartugan olarak adlandırdık. 2020 yılında bu festivali düzenlemek için yola çıktığımızda dünyayı saran Covid 19 pandemi süreci başlamamıştı. Bu süreçten her sektörün etkilendiği kadar sinema sektörü de payına düşeni almış ve birçok proje hayata geçememiştir.

Bu sebeple festivalimizin ilk üç yılını internet üzerinden olarak gerçekleştirme kararı alırken, katılım gösterecek filmlerin temalarında da esneklik gösterme kararı aldık. IINFF de klasik ödül kategorileri yer almakla birlikte, kadim kültürler söz konusu olduğunda ilk akla gelen efsanevi bilim insanı, Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ hanımefendinin adını taşıyan ‘’Muazzez İlmiye Çığ Kadim Kültürlere Katkı Sağlayan Eser’’ödülü de verilecektir. Her yıl Nartuganda (21 Aralık) festivalde ödüle değer görülen eserler bir etkinlik ile ilan edilecektir. An itibariyle IINFF ye 120’yi aşkın ülkeden 245’i uzun metraj olmak üzere toplam 3048 filmin başvuruda bulunduğunu gururla bildiririz.

Festival Komitesi
Gültekin Bayır – Director& Festival Director
Erol Aydın – Founder& CEO
Orhan Hakan Gümüştargaç – Supervisor
Tunç Aksu – Venture Consultant
Melis Kori – Communication Director
Elynn McMullan – Festival UK Director
Gökhan Gültekin Karakaş – Media & PR
Monjurul Islam Megh – Festival Asia Director
Erkan Soyçelik – Financal Advisor
İzzet Arslan – Director& Content Advisor
Nazar Sarı – Production Designer
Danışma Kurulu
Bilal Murat Süel – Chief Engineer
Cengiz Tünay – Journalist&Director
Onursal Özbek – Legal Consultant
Burak Ağbayır – Director at DeepAdvert
Fikret Bakıcı – Mentor Specialist
Temel Zümrüt – Music Compositor
Erdem Gülen – Business Consultant
Güven Atılgan – Journalist&Photographer
Ön Jüri
Dr. Amina Zhaman – Actor
Serkan Yakın – Manager
Soner Olgun – Musician & Dramaturge
Nilüfer Açıkalın – Actor & Musician & Writer
Asu Sanem Kaya – Shenema Festival Director – Social Entrepreneur
Hasan Şahintürk – Actor & Lecturer
Kamel Krifa – Actor – Trainer
Gamze Dar – Actor
Deniz Celiloğlu – Actor
Oğuz Koloğlu – Director
Begüm Algan – Actor & Educator
Latife Mülazımoğlu – Actor
Emre Altuğ – Actor & Musician
Aytaç Uşun – Actor
Haydar Satıl – STL3 Film Co. Founder & Ceo
Sema Emek – Radio TV Presenter
Taner Gündöner – Writer & Director
Dr.Tayfun Luxembourgeus – Cinema Doctor
Rıza Sönmez – Actor & Journalist
Nasser Younes – Director & Photographer
Özgün Demirel – Business Development Specialist

edebiyathaber.net (6 Ekim 2021)

Yorum yapın