İç savaşın ortasında bir aile hikayesi

Aralık 25, 2019

İç savaşın ortasında bir aile hikayesi

Mihail Bulgakov’un “Beyaz Muhafız” adlı romanının yenilenen baskısı, Engin Süren çevirisiyle Maya Kitap tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Rus edebiyatının öne çıkan isimlerinden Mihail Bulgakov’un Maya Kitap tarafından Engin Süren’in çevirisiyle Türkçede ilk kez yayımlanan eseri Beyaz Muhafız, yenilenen kapağı ve baskısıyla yeniden okurlarla buluşuyor.

1918-1923 yılları arasında Ukrayna’da patlak veren iç savaşı konu alan ve yarı otobiyografik öğeler taşıyan bu romanda, Kiev’de yaşayan ve kendilerini bu kaotik iç savaşın ortasında bulan Turbin ailesinin hikâyesi anlatılıyor.

Bulgakov, Beyaz Muhafız romanında, Turbinlerin yaşadığı kişisel kayıp ve etraflarını çevreleyen sosyal karmaşa ekseninde devrimin ve sosyal, ahlâki, siyasi yaşamda ortaya çıkan belirsizliklerin meydana getirdiği varoluşsal krizlerin harikulade bir portresini ortaya koyuyor.

Yüzyılın başında Rusya’daki hayatı paramparça etmiş acımasızlıkla okuyucuyu yüzleştirirken, bir yandan da yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalan Turbinlerin insanlıklarını korumak için kullandıkları sıradışı yöntemleri de gözler önüne seriyor.

edebiyathaber.net (25 Aralık 2019)

Yorum yapın