Huzursuz ruhların operası: “Baht Dönüşü”

Haziran 4, 2015

Huzursuz ruhların operası: “Baht Dönüşü”

baht donusu kapakFatih Balkış’ın Baht Dönüşü” adlı yeni romanı Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Daha önce Fars ve Yerçekimi adlı kısa ve yoğun romanlarıyla okuru selamlayan Balkış’ın genel konusu, sanat ve sanatçı. Thomas Mann ve Thomas Bernhard’ın etkisi altında olan yazar, eserlerinde bu düşünsel derinliği ve yerliliği yansıtıyor.

Baht Dönüşü, kendi başyapıtı olacak operayı bestelemekten başka bir amacı kalmamış bir müzisyenin öyküsünü anlatıyor. Okur her ne kadar bu müzisyenin duygularını, başta müzik olmak üzere her konudaki görüşlerini okuyacaksa da, çok geçmeden “asıl kahraman” piyanonun büyüsüne de kapılacak. Oradan oraya taşınan, çevresinde huzursuzca dolaşılan ve kendi sanatçısını yaratan o görkemli piyanonun…

Kitaptan:

“Ruh bir kere bu huzursuzluğu tadınca sakinleşmesi mümkün değil. Sonuç ne olursa olsun, kimsenin umurunda olmayan bir operanın tamamlanması gerek. Bu gücüm var, buna inanıyorum. Yeterince düşündüm, yeterince zaman harcadım, yeterince okudum ve her okuyuşumda ruhumun aydınlandığını hissettim. Bu bir şey. Bu benim için yaşamda her şeyin önüne geçen bir şey…”

Fatih Balkış

1977’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü’nden 2002’de mezun oldu. 2010’da yayımlanan ilk romanı Yerçekimi’ni, 2013’te ikinci romanı Fars izledi. Ailesiyle Kanada’nın Vancouver şehrinde yaşıyor.

edebiyathaber.net (4 Haziran 2015)

Yorum yapın