Huxley’den hedonizm ve idealizmin sonsuz kavgasını irdeleyen bir eser

Ağustos 2, 2023

Huxley’den hedonizm ve idealizmin sonsuz kavgasını irdeleyen bir eser

Aldous Huxley’nin Zaman Artık Durmalı adlı romanı, Fuat Sevimay çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Hem edebiyata hem de felsefeye büyük katkılar sağlayan, başta Cesur Yeni DünyaAlgı Kapıları, Ada ve Loudun Şeytanları olmak üzere yazdığı elli kadar kitapla yalnızca çağını değil, çağdaşlarını da derinden etkileyen, döneminin en ünlü entelektüellerinden İngiliz yazar Aldous Huxley, yedi kez de Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi. Yazarın mistisizme de değindiği, 1944 yılında yayımlanan sekizinci romanı Zaman Artık Durmalı ise fikir ve hikâyeyi en iyi harmanladığını düşündüğü eseri.
 
On yedi yaşındaki Sebastian Barnack, yaz tatili için Floransa’ya gider ve asıl eğitimi burada başlar. Sosyalist babasıyla geçinemeyen Sebastian, İtalya’dayken iki farklı kişiden etkilenecektir. Bir yanda manevi dünyaya dair anlattıklarıyla, azizden farksız kitapçı Bruno Rontini, öte yanda onu hayatın hazlarıyla tanıştıran ateist amcası Eustace.
 
Aldous Huxley’nin başlığını Shakespeare’in IV. Henry’sinden aldığı romanı Zaman Artık Durmalı hedonizm ile idealizmin sonsuz kavgasını irdeleyen bir eser. 
 
“Heyecan verici bir kitap çünkü yetenekli birinin eseri… ilgi çekici bir üstün başarı.”  – Thomas Mann
 
“Küçük insanlar hayata dair sıradışı sorular sorduklarında elâlemin ne diyeceğinden korkarlar. Aldous ise mütemadiyen sorguluyordu ve elâlemi dert etmek aklının ucundan bile geçmemişti.”  – Christopher Isherwood

edebiyathaber.net (2 Ağustos 2023)

Yorum yapın