Masthead header

Holokost’u inkâr eden kitaplar Amazon’da

holokostŞalom gazetesinin haberine göre, dünyanın en büyük online kitap satış sitesi Amazon, “Gerçekten 6 Milyon Öldü mü”, “Altı Köşeli Yıldızın Komplo Teorisi” gibi kitapları sitesinde satmaya devam ediyor.

İsrail’in Yedioth Aharonot gazetesine göre,  Amazon şirketi benzer kitapları satmaktan 2009 yılında Amerikan Yahudi Dernekleri Birliği tarafından  Almanya’da mahkemeye verilmiş ve dava sonunda kitapları sanal raflarından çıkarmak zorunda kalmıştı.

Amazon, dünyanın her köşesine posta yolu ile kitap gönderme avantajına sahip olduğundan bu sefer de Almanya sınırlarında yasaklanan kitapları başka ülkelerde bulunan sitelerinden pazarlamakta.

Nefret söylemi içeren kitapları yeniden sitesinde satmaya başlayan Amazon, şimdilik konu ile ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

23 Ekim 2013

 • zeynep heyzen - 23/10/2013 - 11:25

  Amazon, Kavgam’ı da satar. Satılmalıdır da. Sansür çözüm olamaz.

  Bir düşüncenin kök salmasını engellemekte kullanılacak yöntem onu göz önünden kaldırmak değildir, bilakis, onu oraya koyduğunuzda tartışma platformlarına ve goodreads’e de açmış olursunuz. Fikir, insanlık suçu bile olsa tartışılabilmelidir, diger seçenekler kimsenin öyle düşünmemesini, ona inanmamasını sağlamaz, birilerinin ona kapılmamasını engellemez, sadece derine gomer, köklerinin çok daha derinlere inmesini, insanların da o düşünceleri saklamakta ustalaşmasını sağlar.

  x kişinin “yahudileri sevmem” demesi kötü ve tehlikeli olabilir ama x kişinin her gün yahudilere gülümseyip içinden “köpekler, domuzlar vb” diye düşünmesi çok daha tehlikelidir.

  En Hollywood filmi vari örneği veriyorum -50’lerden beri kitap satışlarını takip eden bir ülkeden bahsediyoruz. anti-Semitist bir gruplaşmayı tespit etmek isteseniz artık yapmanız gereken aralarına adam sokmak değil, Amazon’dan aldıklarını ve forumlardaki yorumlaşmalarını takip etmek olabilir.

  ASLA, hiçbir koşulda hiçbir kitabın yasaklanması savunulmamalı, savunulamaz. X’e sakıncalı gelen y’ye sakıncalı gelenle aynı olmayacak son kertede baskı mekanizması olmanın ötesine geçmeyecektir. Bireyi adam gibi yetiştirmeye odaklanmak gerekir. Diğeri, yani sansür, yasaklanan düşüncenin bir tür sembole dönüşmesini ve güçlenmesini sağlayacaktır; tarih bunu ispatlamıştır zaten.

  Google’da düdüklü tencere ve sırt çantası bakıyor diye insanların evine FBI ajanı yollayan zihniyet, inanın ki kimin hangi kitapları ne sıklıkta okuduğunun ve o kitapları okuyan kimlerle iletişim içinde olduğunun da hesabını tutuyordur.cevaplakapat

 • zeynep heyzen - 23/10/2013 - 11:40

  yasağın sonu yoktur darken -Şeytan Ayetleri bunun en güzel örneği değil mi? Pekçok İslam ülkesinde okunamayan, basılamayan ne kadar çok kitap var. Onlar da onlar yasaklansın diyor. Kısmi sansürü savunmak, sansürü savunmaktır. Devlet/şirket bunu kontrol etsin dediğiniz anda iş bitmiştir. x gelir y’yi control eder, b gelir t’yi control eder. “Ama bu sansür iyi sansür; bu yasak iyi yasak” kafası, ancak -ve sadece- Tiananmen’i bilmeyen bir Çin ulusuna gider. Başka da bir işe yaramaz. (Yahudi karşıtı olduğu söylenemeyecek biri olarak yazıyorum bunları, belki başka biri yanlış anlaşılmaktan korkup dile getiremeyebilirdi.)cevaplakapat

 • Kemal Tarcan - 23/10/2013 - 14:19

  Zeynep Hanım’a sonuna kadar katılıyorum. Sansürün iyisi kötüsü olamazcevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r