Hiç okunmamış bir James Joyce

Şubat 9, 2012

Hiç okunmamış bir James Joyce

James Joyce'un yeni keşfedilen çocuk hikayesi 'Kopenhag'ın Kedileri' İrlandalı okurlarla buluştu. Hikayenin Dublin'de basılması, Zürih James Joyce Vakfı'nın tepkisine neden oldu.

İrlandalı yazar James Joyce'un 1936 sonbaharındaki Kopenhag ziyareti sırasında, torunu Stephen Joyce için yazdığı “The Cats of Copenhagen” (Kopenhag'ın Kedileri) adlı hikayenin 200 adet basıldığı ve 300 avroya satışa sunulduğu belirtildi.

Joyce tutkunlarını memnun edecek bu gelişme, hikayenin orijinal metnini elinde bulunduran Zürih James Joyce Vakfı'nın tepkisine neden oldu.

Vakıftan yapılan açıklamada, Stephen'ın üvey kardeşi Hans Jahnke tarafından 2005 yılında Zürih'teki vakfa bağışlanan hikayenin, Stephen ve Hans'ın babaları Giorgio Joyce'a ait olduğu vurgulandı.

Torun Stephen Joyce'a 1936 yılında yazılmış bir mektubun “izin alınmadan” kitaplaştırıldığına işaret edilen açıklamada, Zürih James Joyce Vakfı'nın şu ana dek açıklık ve güvene dayalı bir politika izlediği, ancak bu son gelişmenin gelecekte vakfı ziyaret edecek akademisyen ve araştırmacılara kuşkuyla yaklaşılmasına yol açabileceği ifade edildi.

Dublin'de yayıncılık dünyasına yeni katılan Ithys Yayınevi ise Zürih James Joyce Vakfı'na yanıt vermekte gecikmedi.

“Joyce'un yayımlanmamış eserlerinin 1 Ocak 2012 itibariyle kamu malı olduğunu” belirten yayınevi, vakfın kendisine “bağışlanan” bir metin üzerinde hak iddia etmesinin “saçma” olduğunu savundu.

Ünlü yazarın hayattayken yayımladığı eserler üzerindeki telif kısıtlamalarının 1 Ocak'ta kaldırılması İrlanda'da memnuniyetle karşılanmış, ancak bazı yasal boşluklar, Ulysses, Dublinliler, Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi, Sürgünler ve Finnegans Wake dışındaki diğer eser ve metinlerin akıbetini büyük ölçüde belirsiz bırakmıştı.

Kaynak: ntvmsnbc.com (09 Şubat 2012)

Yorum yapın