Her an yoldan çıkmaya hazır bir arkadaş grubunu anlatan muazzam bir roman

Aralık 21, 2021

Her an yoldan çıkmaya hazır bir arkadaş grubunu anlatan muazzam bir roman

Kingsley Amis’in “Yaşlı Kurtlar” adlı romanı, Levent Mollamustafaoğlu çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından 24 Aralık’ta yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

Kingsley Amis komedi ile trajediyi aynı ipte ustaca oynatıyor.

Kapkara bulutlarla sarmalanmış, yağmursuz geçen günlerin bir mucize olarak karşılandığı küçük bir Galler kasabasındaki tekdüze hayat, ünlü yazar Weaver’ın memleketine, bu kendi halinde kasabaya dönmesiyle değişmeye başlar. Az rastlanan parıltılı anların şöyle böyle aydınlattığı bir taşra atmosferinde, kasabalılar kendilerini gündelik hayatın tuhaf akışına bırakır. Yaşlılıklarını akla gelebilecek her konuda dırdır edip çene çalmaya, eski anılara dalıp sert kavgalara tutuşmaya ve hepsinden de öte, sabahtan akşama kadar bardan bara dolaşıp içki içmeye adayan bir grup Gallinin hikâyesi dolambaçlı yollardan geçerek birbiriyle kesişir.

Amis’e 1986’nın Booker Ödülü’nü kazandıran Yaşlı Kurtlar evlilik, alkolizm ve yaşlılık gibi konuların çetrefilliğini gözler önüne seriyor.

“Yaşlı Kurtlar, karakterlerini hem yüzeyde hem de derinde resmediyor. Bu, Amis’in en kapsayıcı romanı; küçümseyici bir memnuniyetsizlikten lirik bir şefkate kadar bin bir duyguyu ve ruh halini çevreliyor.”
William H. Pritchard

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kingsley Amis

16 Nisan 1922’de Londra’da doğdu. City of London School’da okula başladı ve St. John’s College, Oxford’da İngilizce öğrenimi gördü. Üniversite dönemi İkinci Dünya Savaşı nedeniyle kesintiye uğradı. Bu dönemde, yaklaşık on beş yıl boyunca üyeliğini sürdüreceği Büyük Britanya Komünist Partisi’ne katıldı. 1948’de Hilary Ann Bardwell’le evlendi. Philip, Martin ve Sally isimlerinde üç çocukları oldu. Çift 1965’te boşandı ve Kingsley Amis aynı yıl, 1983’e kadar evli kalacağı Elizabeth Jane Howard’la evlendi. Amis, bu yıllarda çeşitli üniversitelerde dersler verdi, ancak asıl ününü romanlarıyla kazandı. 1954’te ilk romanı Talihli Jim (İletişim Yayınları, 1998, çev. Fatoş Taşkent) yayımlandı. Yirmiden fazla roman yazdı. Ending Up (1974) ve Jake’s Thing’le (1978) Booker Ödülü’nün kısa listesine kaldı ve bu ödülü 1986’da Yaşlı Kurtlar’la kazandı. Romanın yanı sıra şiir ve deneme kitapları yazdı. 1990’da şövalyelik unvanı aldı. 1995’te geçirdiği bir felcin ardından hayatını kaybetti.

edebiyathaber.net (21 Aralık 2021)

Yorum yapın