Masthead header

Hendrik Groen soruyor: Yaşlandığımızda yaşlıları sevmek zorunda mıyız?

Hendrik Groen’in 83 ¼ Yaşındaki Hendrik Groen’un Gizli Güncesi adlı kitabı, Erhan Gürer çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Yeni bir yıl, yaşlıları hâlâ sevmiyorum. Ben mi? Seksen üç yaşındayım.” 

Hendrik Groen 83 yaşını geçmiş Hollandalı bir ihtiyar. Ama huysuz bir ihtiyar. Kaldığı huzurevinde sesini çıkarmadan ölümü beklemek yerine, hâlâ yaşadığını kendisine ve dünyaya kanıtlamak istiyor. Bir yaşama sevinci arıyor belki ve bunu somutlaştırmak için de, “gerçek Hendrik Groen hakkında”, “Kuzey Amsterdam’da bir huzurevindeki yaşama dair” sansürsüz bir günlük tutmaya karar veriyor.

Çevresindeki birkaç kafadarla birlikte “Biz Daha Ölmedik” adında bir kulüp kurarak eğlenceli etkinlikler düzenleyen ve bunları günlüğüne kaydeden Groen, “Tabii ki ihtiyarlık bin bir çeşit dert açıyor insanın başına, ama o dertlere gülüp geçebiliyorsanız, her şeye rağmen yaşama katlanabilirsiniz,” diyerek olumlu bir yaklaşım getiriyor yaşlılığa.

Yaşlılığın insanın omzuna bindirdiği sorunları kara mizah tadında aktaran bu kitap, yayımlandığı andan itibaren tüm dünyada yüz binlerce okura ulaştı. Hiç kuşkusuz, kara mizahın ardında huzurevleri gerçeğinin yürek burkan yanları da yer alıyor kitapta.

Hendric Groen, bir takma isim. Kitap roman mı, yoksa gerçek bir günce mi sorusuna Groen’un şu gizemli sözleri cevap olabilir: “Hiçbir şey yalan değil ama her şey de gerçek değil.” Kitabın büyük beğeni kazanması ve pek çok ülkede yüz binlerce okur bulması üzerine Hendric  Groen’un kimliği medyada tartışma konusu oldu: Groen gerçekten seksenlik bir ihtiyar mı? Ünlü bir Hollandalı yazar mı? Ünlü bir Hollandalı şovmen mi? Groen’un kimliği hâlâ bilinmiyor, ama yayıncısı Groen’un şimdilerde ikinci bir günce yazmakta olduğunu açıkladı.

edebiyathaber.net (4 Temmuz 2018)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r