“‘Havalı’ Mekanda Esnek ve Estetik Emek: AVM Mağazalarında Çalışma Rejimi” sunuşu 8 Mart’ta

Mart 6, 2016

“‘Havalı’ Mekanda Esnek ve Estetik Emek: AVM Mağazalarında Çalışma Rejimi” sunuşu 8 Mart’ta

carsMSGSÜ Çarşamba Seminerleri’nin bahar döneminin ikinci seminerinde #toplumsalcinsiyet teması çerçevesinde Ece Öztan, 8 Mart Çarşamba 11.00’de “‘Havalı’ Mekanda Esnek ve Estetik Emek: AVM Mağazalarında Çalışma Rejimi” başlıklı sunuşunu yapacak.

Toplumsal cinsiyet, göç, kadın emeği, siyasal katılım ve yurttaşlık gibi alanlarda araştırma ve yayınları bulunan Ece Öztan, şu anda bağımsız bir siyaset bilimci. Doktora çalışmasını 2009 yılında, Amsterdamlı Türkiye kökenli kadınların yurttaşlık deneyimleri konusunda tamamlayan Öztan, emek, beden, aile ve yurttaşlık meselelerine, sınıf, cinsiyet ve etnisite gibi kesişimler çerçevesinden yaklaşmakta. “‘Havalı’ Mekanda Esnek ve Estetik Emek: AVM Mağazalarında Çalışma Rejimi” başlıklı sunuşu, 2015 yılında tamamlanan ve İstanbul’daki 10 farklı nitelikteki AVM’de Nurcan Özkaplan ve Ester Ruben ile birlikte yürüttükleri kapsamlı bir saha çalışmasına dayanmakta. Aşağıdaki alıntı, sunuşa ilişkin tanıtım metninden:

“Toplumsal cinsiyet, satış işinde çok görünür olmayan ama çalışanın kimliğinin, öznelliğinin bir parçası olarak sürece dâhil olmaktadır. Zira satış elemanları, kendi toplumsal cinsiyet kimlikleri de dâhil olmak üzere, yaptıkları işi nasıl kendilerine mal edeceklerini araştırırlar. Yaygın olarak kabul edilen, ‘uygun’ toplumsal cinsiyet davranış algısı oldukça esnek olmasına rağmen, hizmet işlerinde şu ya da bu derecede toplumsal cinsiyet farklılığının doğallığı algısını güçlendirir.”

Bu etkinlik MSGSÜ Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8-10 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen Mor Baykuş Etkinlikleri kapsamında organize edilmekte.

Etkinlik sayfası>>>

Yer: MSGSÜ Fındıklı Kampüsü / Video Konferans Salonu

İletişim

http://www.carsambaseminerleri.org

http://www.facebook.com/carsambaseminer

http://www.twitter.com/carsambaseminer

edebiyathaber.net (6 Mart 2017)

Yorum yapın