Haftanın kitabı: “Ernest Hemingway – Tüm Öyküleri”

Şubat 23, 2023

Haftanın kitabı: “Ernest Hemingway – Tüm Öyküleri”

Ernest Hemingway’in ” Tüm Öyküleri”‘nin 2. baskısı, Elif Derviş çevirisi ve Bilgi Yayınevi etiketiyle 2018 yılında yayımlandı. Nobel Ödüllü yazarın tüm öykülerinin bir arada olduğu tek eseri öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Ernest Hemingway‘in tüm kısa öykülerinin toplandığı bu bütünsel eserde okurlar hem Kilimanjaro’nun KarlarıBeyaz Fil TepeleriAydınlık ve Temiz Bir Yer gibi çok sevilen klasiklerle buluşacak hem de ilk defa bu seçkide yayımlanan yedi yeni öyküyü keşfedecek. Tüm ÖykülerHemingway hayranları için paha biçilmez bir hazine.

Ernest Hemingway, İngilizce yazında, yirminci yüzyılda yaşamış herhangi bir yazardan çok daha büyük bir değişim yaratmış, bu nedenle 1954 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘ne layık görülmüştür. Kısa ve net cümleler yazan Hemingway, sert ve etkileyici üslubuyla tanınır. Güneş de Doğar ve Silahlara Veda ile Hemingway, yirminci yüzyılın en büyük edebi kişilikleri arasında yerini almıştır. Gazetecilik ve Birinci Dünya Savaşı’nda ambulans sürücülüğü gibi işlerle uğraşmış olan yazar, 1920’lerde Paris’te gönüllü sürgünlerden oluşan yazar çevresinin bir parçası olarak uluslararası ün kazanacağı bir kariyere imza atmıştır. Hemingway, boğa güreşine ve avcılığa meraklıdır, ana karakterleri fiziksel ya da psikolojik olarak zarar görmüş, cesur ve kararlı erkeklerle kadınlardır. Çanlar Kimin İçin Çalıyor‘da İspanyol İç Savaşı’ndan söz etmiş, İkinci Dünya Savaşı’na da değinmiştir. Klasik kısa romanı Yaşlı Adam ve Deniz ile 1953 yılında Pulitzer Ödülü kazanan Hemingway, 1961 yılında aramızdan ayrılmıştır.

edebiyathaber.net (23 Şubat 2023)

Yorum yapın