Günün önerisi Roland Barthes’ın “Aydınlık Oda-Fotoğraf Üstüne Not” adlı kitabı

Mayıs 24, 2024

Günün önerisi Roland Barthes’ın “Aydınlık Oda-Fotoğraf Üstüne Not” adlı kitabı

Roland Barthes’ın  bireysel bir serüvenin anlatısı olan Aydınlık Oda – Fotoğraf Üstüne Not, Mehmet Rifat ve Sema Rifat çevirisi ile Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Bu değerli eseri Edebiyat Haber okurlarına öneriyoruz.

Tanıtım metninden

Aydınlık Oda kitabında Roland Barthes bireysel bir serüvenin anlatısını (“romanını”) yazıya geçirmekte, annesinin ölümü ile Fotoğrafın özü arasındaki bağı araştırmakta, Fotoğrafın, “olup bitmiş”in apaçık gerçekliğini yansıttığını dile getirmekte.

Fotoğrafın gerçekleştirilmesi ve “okunması”na ilişkin olarak Operator, Spectator, Spectrum, Studium, Punctum, Noema, vb. kavramları kullanırken her fotoğrafın, bir serüvenin (“başa gelenin”), bir sevincin, bir üzüntünün (bir “yara”nın) ortamı olduğunu belirtir. Bu anlatısal serüvende Barthes, kişilerin yüzlerini, bakışlarındaki “hava”yı, kısacası Spectator’u (fotoğrafı okuyan kişiyi) “yaralayan”, onu “delip geçen” noktaları (Punctum) ortaya çıkarır.

İkinci Bölüm ağırlıklı olarak, Yitirilmiş Anne’nin çocukluk fotoğrafı üzerinden gelişir. Hayatı boyunca birlikte yaşadığı annesinin gerçek yüzünü, davranış özelliklerini, sevecenliğini, nezaketini bir tek onun çocukluk fotoğrafında (Kış Bahçesi Fotoğrafı) yakalar Barthes.

Kapak görseli: “Harap olmuş bir sokak, ön planda iki miğferli asker devriye geziyor; arka planda iki rahibe yürümekte…”
Koen Wessing: Nikaragua. Sokaklarda devriye gezen askerler, 1979.

Kitaptan Tadımlık >>>>

Yorum yapın