Günümüz Pekin’inde bir kadının kendini gerçekleştirmesinin zarif ve rüya gibi anlatımı

Ekim 24, 2022

Günümüz Pekin’inde bir kadının kendini gerçekleştirmesinin zarif ve rüya gibi anlatımı

An Yu’nun “Sen Çok Seversin Bu Yemeği” adlı romanı, Gökçe Çalışkan çevirisiyle Düşbaz Kitaplar tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Eserlerinde İngilizceyi tercih eden Çinli genç yazar An Yu, ilk romanı Sen Çok Seversin Bu Yemeği ile ilk kez Türkçede.

Pekin’de bir sonbahar sabahı… Ciya Ciya yalnızca birkaç dakika önce kahvaltı masasında tatil planları yaptığı kocası Çen Heng’i küvette ölü bulur. Bu beklenmedik ölüm kadar tuhaf bir şey varsa o da küvetin yanında gözüne ilişen gizemli çizimdir. Gördüğü şeyi aklından bir türlü çıkaramayan genç kadın, aklıyla oyun oynayan esrarengiz bir yaratığın peşine takılıp yapmam dediği şeyleri yapacaktır. Barmen Leo ile yası, aşkı, cinselliği ve evliliği sil baştan tanımlaması ise yaşayacağı aydınlanma yanında henüz hiçbir şeydir.

An Yu, okuru Pekin’in yüksek binaları ve kadının hâlâ ikinci planda bırakıldığı orta sınıf aileler arasında dolaştırıp  Tibet’e uzanan büyülü gerçekçi bir yolculuğa çıkarıyor.

Farklı sofralara buyur edileceğiniz ve tek bir yemeğin nasıl olup da geçmişin kilidini açabildiğini göreceğiniz bu kitapta suya da doyacak, su dünyasına dalacaksınız.

Son sayfayı da çevirdikten sonra kendinize bir lale buketi hediye etmek isteyeceksiniz.

“Hareket etmeyi bıraktığımızda gideceğimiz yere vardık demektir. ”

“Günümüz Pekin’inde,  bir kadının kendini gerçekleştirmesinin zarif ve rüya gibi öyküsü.” 

Daily Telegraph

“Tuhaf ve sinematik, yakından izlenmesi gereken bir yazar.”

Stylist, “2020’nin En İyi Kitapları”

Yazar hakkında

Pekin’de doğup büyüyen An Yu, akademik eğitimi için on sekiz yaşındayken New York Üniversitesi’ne (NYU) gitti ve Amerika’ya taşındı. Aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Bölümü’nde Yaratıcı Yazarlık alanında yüksek lisansını tamamlayan Yu, kurmaca eserlerini İngilizce yazıyor. Şu an yirmi altı yaşında olan yazar, Paris ile Hong Kong arasında gidip geldiği bir hayat sürüyor. Sen Çok Seversin Bu Yemeği yazarın ilk romanıdır. Yazarın ikinci romanı Ghost Music [Hayalet Müzik] yine Düşbaz Kitaplar tarafından yayımlanacaktır.

edebiyathaber.net (24 Ekim 2022)

Yorum yapın