Gülsevin Kıral’dan tekerlemelerin öyküleri: Sarımsaklanır mı Kedi?

Eylül 3, 2019

Gülsevin Kıral’dan tekerlemelerin öyküleri: Sarımsaklanır mı Kedi?

Gülsevin Kıral’ın “Sarımsaklanır mı Kedi?” adlı kitabı, 8-12 yaş grubu için Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bildiğimiz tekerlemelerin bilmediğimiz öyküleri…

Mizah dolu üslubuyla sevilen Gülsevin Kıral, halk edebiyatının belleklerden silinmeyen tekerlemelerini, küçük okurları için muzip birer öyküye dönüştürdü. Söylemesi hoş, dinlemesi hoş, dil oyunlarıyla kurgulanmış öykü şiirler, her yaştan okuru tekerlemelerin komik, şen şakrak ve renkli dünyasına davet ediyor. Her yaştan okurun Türkçe’nin tadına varmasını sağlayan dil oyunlarıyla kurgulanan kitap, çocukların tekerlemeleri rahatlıkla anlayıp, yaratıcı yollarla yorumlamalarına olanak tanıyor. Kıral, geleneksel masalları ve fıkraları yorumladığı ödüllü kitabı Berber Pire Tellal Deve‘den sonra yine edebiyatımızda eşine az rastlanır bir çalışmayla okurlarıyla buluşuyor. Uluslararası üne sahip sanatçı Sadi Güran‘ın özgün desenleriyle bezenen öykü şiirler, görsel bir edebiyat şöleni oluşturuyor.

Gülsevin Kıral’ın, halk edebiyatımızın unutulmaz tekerlemelerini yorumladığı 12 öykü şiir: Masalın Tadı; Gündüz ve Gece; Sarımsaklanır mı Kedi?; Gün Gelir…; Küçük Balık; Güz Renkleri Güz Sesleri; Kuzey-Kutu-Bu; Tekerleme Şekerleme; Tarlada İzi Olanın Harmanda Yüzü Olur; Geride Kaldı Oyunlarım, Arkadaşlarım; Çoban Ayşe; Kime Gelsin Üç Elma?

Gülsevin Kıral, 1959’da Eskişehir’de doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu, bankacılık sektöründe çalıştı. Posta Kutumdan Sihir Çıktı (2006) adlı kitabının ardından yazdığı “Gizli Silahın Formülü Hangi Zarfta?” ve “Ağaçlar Yemek Yapar mı?” adlı komik çocuk öyküleri, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2006 Sulhi Dölek Ödülü’ne değer görüldü ve Günışığı Kitaplığı tarafından Gizli Formül Hangi Zarfta! (2007) adıyla tek kitapta toplandı. Mustafa Delioğlu’nun desenlediği tekerleme kitabı Berber Pire Tellal Deve, 2008’de ÇGYD tarafından Yılın En İyi Çocuk Kitabı Tasarımı Ödülü’nü kazandı. İstanbul’un mimari anıtlarının başrolde olduğu “Ömer Hepçözer Dedektiflik Bürosu” adlı macera dizisi İstanbul’u Çalıyorlar! (2010) ve Çalınan Kent‘in (2014) ardından, sığınmacıların yaşadıklarını çocuk gözünden aktaran Umut Sokağı Çocukları (2015) ve zorbalığa karşı birlik olan bir sınıfı anlatan Belalı Dörtlü’ye Karşı (2017) yayımlandı. Çocuklara tekerlemeleri sevdiren yeni şiir öykülerini Sarımsaklanır mı Kedi? (2019) adı altında toplayan Kıral, eşiyle birlikte İstanbul’da yaşıyor; iki oğlu var.

Sadi Güran, 1978’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Serbest illüstratör olarak çalışan ve çocuk kitapları resimleyen sanatçı, Bant dergisinin kuruluşunda ve müzikli çizgi roman Netame gibi sıradışı projelerin ekiplerinde yer aldı. İstanbul, Paris, Berlin, Stockholm gibi kentlerde karma sergilere katılan sanatçı, sık sık kişisel sergiler açtığı İstanbul’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (3 Eylül 2019)

Yorum yapın