Güldem Şahan’dan çocuklara: “Kuzey Yıldızı”

Ocak 31, 2019

Güldem Şahan’dan çocuklara: “Kuzey Yıldızı”

Güldem Şahan’ın “Kuzey Yıldızı” adlı romanı, 10 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Savaşın gölgesinde yeşeren umutlar…

Edebiyatımızın üretken kalemlerinden Güldem Şahan’ın yeni romanı Kuzey Yıldızı, yazarın Martı ve Savaş ile Topun İki Rengi kitaplarının da yer aldığı “Savaş ve Çocuk” üçlemesinin en son halkası.

Kuzey Yıldızı, savaşlar yüzünden evinden, yurdundan ayrılıp bambaşka yerlere savrulan savaş mağduru insanların umutsuzluklarına ve yeni yurt arayışlarına iki farklı çocuğun gözünden bakan gerçekçi bir hikâye anlatıyor.

Yaşanan savaşların, insanlığın, özellikle de çocukların üzerindeki olumsuz yansımalarına odaklanan bu etkileyici roman; 10 yaş ve üzerindeki okurların yüreğini sızlatacak güncel bir konuyu, karamsarlığa düşmeden, içimizde umut çiçekleri açtırarak sayfalarına taşıyor.

Farklı ülkelerde, apayrı hayatlar yaşayan iki çocuk: Can ve Faiza. Biri, ailesiyle birlikte evlerini yerle bir etmesinden korktuğu bombardımanlardan kaçarken, öteki televizyonda seyrettiği savaş görüntülerinin bir gün kendisini ve sevdiklerini de vurabileceği endişesini yaşıyor. Can korkularıyla yüzleşmeye çalışırken, Faiza ölüm kalım mücadelesi veriyor. Açık denizde, bir gece yarısı patlayan fırtınada tesadüfen yolları kesişiyor. Yardım amacıyla birbirlerine uzattıkları ellerini, nefes kesici bir macera ve zorlu bir insanlık sınavı bekliyor…

Savaş olgusunu merkezine alarak, dünya medyasının gündeminden hiç düşmeyen mültecilik ve sığınmacılık kavramlarına değinen Kuzey Yıldızı, savaşın insanlar üzerinde yarattığı tahribatı naif bir dille ele alıyor.

Anlattığı hikâyenin sonunu zamana ve okurların iyi niyetine bırakan Güldem Şahan, dünya üzerinde yaşanan bütün savaşların sona ermesini ve başta çocuklar olmak üzere evinden uzak olan herkesin bir an önce ait olduğu yere dönmesini diliyor…

“Hepimizin aklında aynı soru vardı: Kaçıp kurtulmuş sayılır mıydık, yoksa bir başka savaşın içine mi düşmüştük?”

Tadımlık>>>

Güldem Şahan Hakkında

Atatürk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyat Bölümünden mezun oldu. Halen Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Okulunda Materyal Ofis Sorumlusu olarak çalışmaktadır. İlk dosyası Arkadaşım Horoz, Leylek ve Diğerleri 2004 Tudem Edebiyat Ödülleri Öykü Dalında Birincilik Ödülünü aldı. Gülgez adlı yetişkin dosyası ile 2006 Everest İlk Roman Ödülünü kazandı. Ayrıca Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödüllerinde (2009 ve 2012) iki mansiyonu var. Son olarak 2016 Yaşar Kemal Öykü  Ödüllerinde mansiyon aldı. Yazar, “Çocuk ve Savaş” temalı Martı ve Savaş, Topun İki Rengi ve Kuzey Yıldızı üçlemesini, savaş mağduru çocuklara adamıştır.

edebiyathaber.net (31 Ocak 2019)

Yorum yapın