“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem: Demokrasi Fırsatı” raflarda

Mart 30, 2022

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem: Demokrasi Fırsatı” raflarda

Ece Güner Toprak’ın Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem: Demokrasi Fırsatı kitabı Doğan Kitap’tan yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Hukukçu Ece Güner Toprak, 2017 referandumundan önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne karşı toplumu ilk uyaranlardan olmuştu. O dönem, tabloları, yazıları, ilk kitabı ve yalın anlatımıyla kitlelere ulaştı. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem: Demokrasi Fırsatı da yine sade ve yalın anlatımlı, yalnızca hukukçular için değil, herkes için yazılmış bir kitap. 

Ülkemiz; ekonomi, demokrasi, adalet, devletin kurumsal yapısı gibi pek çok alanda ağır krizde. Büyük bir yoksullaşma yaşanıyor. Bu kitap, bu ağır krizden çıkış için “çareyi” göstermeyi amaçlayan bir kitap.  

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem somut olarak nedir? 
Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçiş yol haritası nasıl olabilir? 
Hukuk, ekonomiyi nasıl tedavi edecek? 
Anayasa reformunun üzerine inşa edilmesi gereken vizyon nedir?  

Bu kitap tüm bu soruları cevaplamayı hedefliyor. Bu kitap, somut, gerçekçi bir anayasa reformu önerisidir: Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisidir. Bu kitap, aynı zamanda, 21. yüzyılı yakalamak için, Cumhuriyetimizin ilkeleriyle uyumlu bir vizyon ve kilit yapısal reform önerileri içermektedir. 

Ece Güner Toprak’ın önceki kitapları: “Çare Başkanlık Mı?” (Şubat 2017), “Ülkem İçin Çare” (Ocak 2018) ve “Başarabiliriz: Demokratik Bir Anayasa Önerisi” (Haziran 2021).  

edebiyathaber.net (30 Mart 2022)

Yorum yapın