Grossmith kardeşlerden mizah yüklü bir orta sınıf eleştirisi: Önemsiz Bir Adamın Günlüğü

Kasım 20, 2023

Grossmith kardeşlerden mizah yüklü bir orta sınıf eleştirisi: Önemsiz Bir Adamın Günlüğü

George ve Weedon Grossmith’in Önemsiz Bir Adamın Günlüğü adındaki romanı Can Yayınları tarafından Kaya Genç çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

George ve Weedon Grossmith kardeşler, Londralı burjuva beyefendi Charles Pooter’ın günlüğünü okurla paylaşıyor: Epey saygın biri olduğunu düşünen Pooter, okuru gündelik yaşamdaki saf mücadelesiyle güldürürken, yazarlar satır arasında mizah yüklü bir orta sınıf eleştirisi yapıyor.

Neden günlüğümü yayımlamayacakmışım ki? Her tür yayın organında daha evvel adlarını dahi duymadığım insanların hatıralarının basıldığını gördüm; sırf “önemli bir adam” olmadığım için benim günlüğüm neden ilginç olmayacakmış…

Grossmith kardeşler, Evelyn Waugh’un okuduğu en komik kitap olduğunu söylediği Önemsiz Bir Adamın Günlüğü‘nde tipik İngiliz burjuvasının alaycı bir profilini çizer.

Charles Pooter, Londra banliyösünde ailesiyle sıkıcı denebilecek kadar sıradan bir yaşam sürmektedir; The Daily Telegraph dışında bir şey okumaz, basmakalıp düşüncelerini değiştirecek cesaret ve açık fikirlilikten yoksundur. Benzer toplumsal eleştirilerde bulunan eserlerden farklı olarak, Grossmith kardeşler eleştirdikleri bu karakteri okura sevdirirler. Bahçe bakımı, ev işleri, çalıştığı şirkette olan bitenler gibi gayet gündelik olayların her biri, Pooter’ın küçük dünyasında önemli meselelerdir.

edebiyathaber.net (20 Kasım 2023)

Yorum yapın