“Grinin Elli Tonu” bir türlü bitirilemeyen kitaplardanmış!

Temmuz 10, 2014

“Grinin Elli Tonu” bir türlü bitirilemeyen kitaplardanmış!

GRiNiN-ELLi-TONU_152948_1Hürriyet’ten Birce Bora’nın haberine göre, ABD’deki University of Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden matematik profesörü Jordan Ellenberg, kitapseverlerin “bir türlü bitiremediği” kitapların neler olduğunu hesaplayan Hawking Index (HI) isimli bir formül geliştirdi. Matematikçiye göre çok popüler olan ve satış rekorları kıran “Grinin Elli Tonu” da bitirilemeyen kitaplar arasında.

Ellenberg, “sadece eğlenmek için” yaptığını belirttiği hesaplama için ABD’nin en yaygın elektronik kitap okuma aygıtı olan Kindle’ların “altını çizme” özelliğini kullandı.

Bulgularını Wall Street Journal gazetesinde yayınlayan matematikçi, okuyucuların okudukları kitapların hangi sayfalarının altını çizdiğini incelediğini söyledi ve “Okuyucuların kitabın altını çizmeyi bıraktıkları noktada kitabı okumayı da bıraktıklarını varsaydım” dedi.

Ellenberg, okuyucuları en çabuk sıkan kitabın Thomas Pikkety imzalı “21. Yüzyılda Sermaye” olduğunu ve bu kitabın HI’sinin sadece % 2.4’de kaldığını söyledi.

Matematikçi, Stephen Hawking’in ünlü romanı “Zamanın Kısa Tarihi”nin de bir türlü bitirilemeyen kitaplar arasında olduğunu belirtti ve bu kitabın HI’sinin de % 6.6 olduğunu söyledi.Ellenberg, “Muhteşem Gatsby” ve “Grinin Elli Tonu” gibi çok popüler birçok kitabın aslında asla bitirilmediğini keşfettiğini dile getirirken, sonuna dek okunan sürükleyici kitapların başında ise Donna Tartt imzalı “Goldfinch” olduğunu açıkladı.

Araştırmacı Pulitzer ödüllü “Goldfinch”in HI’sinin % 98.5 olduğunu söyledi.

10 Temmuz 2014

Yorum yapın