Göztepe’nin kitabı yayınlandı

Nisan 29, 2023

Göztepe’nin kitabı yayınlandı

Kadir Toprakkaya’nın “Ağaların, Paşaların, Efendilerin Diyarı Göztepe” adlı kitabı K-İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Bünyesinde barındırdığı pek çok özellik nedeniyle İstanbul’un özel semtleri arasında yer alan Göztepe’nin kitabı yayımlandı. K-İletişim Yayınları’ndan “Ağaların, Paşaların, Efendilerin Diyarı Göztepe” adıyla çıkan kitap, geçmiş yıllarda Prof. Dr. Bedi Şehsuvaroğlu ve Eğitimci-Yazar Celal Özcan tarafından yazılan iki Göztepe kitabından sonra Göztepe’yi anlatan üçüncü kitap oldu. Göztepe’de aralıksız olarak 70 yılı aşkın süredir aynı sokakta yaşayan Kadir Toprakkaya, kitap ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Göztepe’nin nasıl kurulduğunu, neden önemli ve değerli bir semt olduğunu anlatmaya çalıştım. Kitap, ev sahipliği yaptığı 120’den fazla Osmanlı paşası, bir o kadar Cumhuriyetimizin generalleri, başbakanları, bakanları, vekilleri, valilerinden izler taşımaktadır.

Ayrıca kitap, evini yangında kaybeden bir aileyi dönüşümlü olarak aylarca evlerinde misafir edip, evlerini yeniden yaptıran, evlenmesi geciken bir komşu kızının mutlu yuva kurmasını sağlayan, karısına kaba davranan bir başka komşusunu ikaz eden mahalle kültürünün en yüksek düzeyde yaşandığını gözler önüne sermektedir. Daha da önemlisi, dünyanın hiçbir yerinde olmayan, bir kuyumcu titizliği ile dantel dantel işlenmiş Göztepe köşklerinden bahsetmektedir. O köşklerden az sayıda kalanı bugünlere ulaşmıştır. Onlara rastladığınızda bu kitabı hatırlayacak, bir kez daha göz atma ihtiyacı hissedeceksiniz.”

edebiyathaber.net (29 Nisan 2023)

Yorum yapın