GİO Ödülleri sahiplerini buldu

Kasım 23, 2015

GİO Ödülleri sahiplerini buldu

En iyi roman odulunu Iskit'le Murat Basekim aldiFantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından düzenlenen 2015 GİO Ödülleri sahiplerini buldu.

FABİSAD tarafından üçüncü kez düzenlenen GİO Ödülleri, ismini yazar, araştırmacı, sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo’dan alıyor.

2015 GİO Ödülleri, Riot Games ana sponsorluğunda düzenlendi. Ödüllere Babil.com öykü kategorisinde, Pera Müzesi ise mekan işbirlikçisi olarak destek verdi.

Pera Müzesi’nde gerçekleşen gecenin sunucuları yazar Hamit Çağlar Özdağ ve oyuncu Biğkem Karavus’tu. Tören Giovanni Scognamillo’nun video mesajıyla başladı ve FABİSAD Başkanı Altay Öktem’in açılış konuşmasıyla devam etti.

İlk olarak geçen sene verilen “Mavi Anka” onur ödülü, fantastik ve bilimkurgu edebiyatın ülkemizde yayılmasına öncülük etmiş, editör, yayımcı ve akademisyen olarak bu türlerin gelişimine destek vermiş Bülent Somay’a verildi. Mavi Anka heykelciği tam anlamıyla geceye damgasını vurdu. Bu özel tasarım aynı zamanda törenin sunucularından biri olan, oyuncu ve heykeltıraş Biğkem Karavus’un imzasını taşıyordu.

“Yılın en iyi öyküsü” ödülünü, “Bunun Adına Kürek Derler” isimli öyküsüyle Ömür İklim Demir kazandı. Fırat Demir ikinci, Zeynep Özdal üçüncü olurken İlkay Atay ve Burak Malkoç dereceye giren diğer isimler oldular. Öykücüler ödüllerini Gio roman kategorisindeki adaylardan biri olan yazar Aslı Tohumcu’dan aldılar. Gio Öykü Yarışması’na bu sene 188 öykü katıldı ve öyküler, Doğu Yücel, Hamit Çağlar Özdağ, Göktuğ Canbaba, Erbuğ Kaya ve Gülşah Elikbank’tan oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi.

“Yılın en iyi illüstrasyonu” ödülü ise Lord of the Rings temalı çizimiyle Ömer Tunç’un oldu. İllüstrasyon kategorisinde ikinci Yekta Ömer Akyol, üçüncü Yusuf Güçlü oldu. Murat Kara ve Berat Pekmezci ise başarı ödülüne layık görüldüler. İllüstratörler ödüllerini Marvel çizeri Melike Acar’dan aldılar.

Gio Ödül Töreni’nde bu sene ilk defa bir müzik gösterisi sahneye kondu. Direc- t grubuyla tanınan Bilge Kösebalaban tek kişilik performansında Direc- t şarkısı ‘Ama Sen Varsın’ı ve Michael Jackson’dan ‘Thriller’ı söyledi.

Bu yıl ilk defa verilen “Çizgi Roman” ödülü “Seyfettin Efendi – Hayırsız Ada” ile Devrim Kunter’in oldu. Ödülü DC Comics çizeri Yıldıray Çınar verdi. Jüri aynı zamanda yayımlanan kolektif eserlerden birine jüri özel ödülü vermeyi kararlaştırdı ve “Dumankara” bu ödülü kazanan çizgi roman oldu, eserin çizerlerinden biri olan Berat Pekmezci ödülü usta çizer Kenan Yarar’dan aldı.

Son olarak “En iyi roman” ödülü verildi. Bu kategoride, 2013-2014 yıllarından yayımlanmış 88 roman önce FABİSAD üyelerinin elemesinden geçti. Finale kalan beş roman Burcu Aktaş, Levent Cantek, Mehmet Açar, Sevin Okyay ve Yankı Enki’den oluşan ana jürinin değerlendirmesine sunuldu. Bu romanlar Aslı Tohumcu – “Ölü Reşat”, Barış Müstecaplıoğlu – “Keşifler Zamanı” & “Özgürlük Uğruna” (Şamanlar Diyarı), Murat Başekim – “İskit”, Levent Şenyürek – “İsa’yı Beklemek” ve Sezgin Kaymaz – “Deccal’in Hatırı” idi. Ödülü kazanan “İskit”le Murat Başekim oldu. Ankaralı yazar “20 yıl önce kitaplarını okuyarak hayallere kapılan biri olarak Giovanni Scognamillo anısına bir ödül almak büyük bir onur” diye konuştu ve “İskit”in günümüzün en büyük problemi olan “empati yoksunluğuna” değindiğini anlattı.

Gio Ödülleri, 2016’da da hayal gücünü ödüllendirmeye devam edecek. Çünkü hayal kurmak özgürleştirir…

Ödüllerin detaylı listesi ve jüri bilgileri şöyle:

MAVİ ANKA ÖDÜLÜ

Bülent Somay

EN İYİ ÖYKÜ

  1. Ömür İklim Demir – “Bunun Adına Kürek Derler”
  2. Fırat Demir – “Bugün Biraz Peygamberim”
  3. Zeynep Özdal – “Kaza”
  4. Burak Malkoç – “Sıradan”
  5. İlkay Atay – “Pathapolis”

Bu kategorinin jürisi: Doğu Yücel, Erbuğ Kaya, Gülşah Elikbank, Göktuğ Canbaba ve Hamit Çağlar Özdağ

EN İYİ İLLÜSTRASYON

  1. Lord of the Rings – Ömer Tunç
  2. The Celestial Foundry– Yekta Ömer Akyol
  3. Covenant – Yusuf Güçlü
  4. Victory – Berat Pekmezci
  5. Dunganga – Murat Kara

Bu kategorinin jürisi: Melike Acar, Kerem Beyit, Hakan Tunga Kalkan, Mahmud Asrar ve Yıldıray Çınar

EN İYİ ÇİZGİ ROMAN

“Seyfettin Efendi – Hayırsız Ada” ile Devrim Kunter ve Cihan Türe …

Dereceye giren eserler:

“Dip” – Hakan Tacal (Siyah Beyaz)

“Emanet Şehir” – Levent Cantek ve Berat Pekmezci (İletişim Yayıncılık)

“Avcı Nun” –Fırat Yaşa (Mürekkep Basın Yayım)

“İstanbul Odyssey” – Doğu Yürür (Arka Bahçe Yayımcılık)

Bu kategorinin jürisi: Ertaç Altınöz, Güven Erkin Erkal, Hakan Tunç, Kayra Keri Küpçü, Kenan Yarar

EN İYİ ROMAN

“İskit” – Murat Başekim (Hyperion Kitap)

Dereceye giren kitaplar:

“Ölü Reşat” ile Aslı Tohumcu (Doğan Kitap)

“İsa’yı Beklemek” ile Levent Şenyürek (Çitlembik Yayınevi)

“Keşifler Zamanı” & “Özgürlük Uğruna” ile Barış Müstecaplıoğlu (İthaki Yayınları)

“Deccal’in Hatırı” ile Sezgin Kaymaz (İletişim Yayınevi)

Bu kategorinin jürisi: Burcu Aktaş, Levent Cantek, Mehmet Açar, Sevin Okyay ve Yankı Enki

edebiyathaber.net (23 Kasım 2015)

Yorum yapın