Genç kalemlerden “umut” öyküleri yağdı!

Eylül 24, 2014

Genç kalemlerden “umut” öyküleri yağdı!

Untitled-2Gençleri edebiyata yakınlaştıran, geleceğin öykücülerinin müjdesini veren Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2014 sonuçları açıklandı.

Çocuk edebiyatının unutulmaz öykücüsü Zeynep Cemali’nin anısına Günışığı Kitaplığı tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm yurtta duyurduğu yarışmaya ilköğretim okullarının 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden 600’e yakın katılım oldu. 

Zeynep Cemali’nin Ballı Çörek Kafeteryası kitabındaki “Belki yıllardır ilk kez gülümsedi,” cümlesiyle belirlenen “umut” teması çerçevesinde yazılan öyküleri; Adnan Binyazar, Leyla Ruhan Okyay, Mavisel Yener, Prof. Dr. Sedat Sever ve Dr. Müren Beykan’dan oluşan seçici kurul değerlendirdi. Trabzon’dan 7. sınıf öğrencisi Deniz Angın’ın “Yelkenli” öyküsü birinciliğe, İstanbul’dan 8. sınıf öğrencisi Sıla Hatipoğulları’nın “Kutupyıldızı” öyküsü ikinciliğe ve İstanbul’dan 8. sınıf öğrencisi Delfin Tuna’nın “Mavi Gözlü Kadın” öyküsü üçüncülüğe değer görüldü. Seçici Kurul ayrıca, İstanbul’dan 6. sınıf öğrencisi Ceren Nisanur Atış’ın “Umut Sahaf” öyküsünü ve Ankara’dan 7. sınıf öğrencisi Çağla İdil Ata’nın “Kaybolan, Gözlerinin İçinde” öyküsünü Seçici Kurul Özel Ödülü’yle ödüllendirdi.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2014 Ödül Töreni, 18 Ekim Cumartesi günü Kadir Has Üniversitesi’nde Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen çocuk ve gençlik edebiyatı ve yayıncılık konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında gerçekleşecek. Konferansın sonunda düzenlenecek törene aileleri ve öğretmenleriyle birlikte katılacak öğrenciler ödüllerini, usta edebiyatçıların elinden alacak ve pek çok yazarla tanışma fırsatı bulacaklar. Yarışmada dereceye giren öykülerle birlikte, seçilen “okumalık” öyküler de Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2014 Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yayımlanacak.

Yarışmanın 2015 yılı teması, Zeynep Cemali’nin “Güzelce’de Bir Kaçak, Memo” kitabındaki “Yüzlerindeki kararlılık, gelecek günlerin muştusu gibiydi,” cümlesinden yola çıkılarak “cesaret” olarak belirlendi. 2015 yılı seçici kurulu; Ayfer Gürdal Ünal, Behçet Çelik, Neslihan Önderoğlu, Yalvaç Ural ve Dr. Müren Beykan’dan oluşuyor. Yurt genelinde duyurulan yarışma için son başvuru tarihi 20 Mayıs 2015.

edebiyathaber.net (24 Eylül 2014)

 

Yorum yapın