Furkan Uzun’dan ‘’Gösterişli Bunalımlar’’

Şubat 19, 2024

Furkan Uzun’dan ‘’Gösterişli Bunalımlar’’

Furkan Uzun’un Gösterişli Bunalımlar adlı romanı Edebiyatist Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

“Hiç fark eden oldu mu? Boğaz’ın dibi, İstanbul’da yaşayanların hayal kırıklıklarıyla dolu. İnsanlar, hayatlarında taşımak istemedikleri tatsız gerçekleri Boğaz’ın dibinde boğuyorlar. Geçmişin bütün kötülüklerinin gömüldüğü yer burası. Dıştan bakıldığında dünyanın en güzel manzarasına sahip. Ah bir de çıplak gözle altı gözükebilse; aslında ne menem bir cehennemi saklıyor.”

Hayvan Birliği Yasası sayesinde hayvanlar insanlarla eş değer; yasalar karşısında birey sayılıyorlar. Günümüz İstanbul’u. Yasaya muhalif pek çok kişi de var.

Hayvan Gözetim Kurumu’ndaki görevinden ayrılan Ayhan’ın içsel dönüşümünü ele alan bu roman, Ayhan’ın yıkılmış evliliğini kurtarmaya çalışırken aynı zamanda kendi hakikatini keşfetme çabasını anlatıyor. İçinde bulunduğu toplumla ve kendi geçmişiyle yüzleşme sürecini, okurları derin düşüncelere sürükleyen akıcı, sarsıcı ve ironi dolu bir hikayede buluşturuyor. İnsana, hayvana ve hayata dair.

“Korkuyorum. Gün gelip denizin dibinde yığılan bu hayal kırıklıklarının, yıkılmış  umutların ve türlü mutsuzluğun şehrin boğazında kalarak hepimizi zamansız gelen bir yok oluşa mahkum etmesinden korkuyorum.”

FURKAN UZUN, 1988 yılında Kütahya’da doğdu. Üniversite eğitimini İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladıktan sonra New York’a yerleşti ve burada öncelikle City University of New York’ta Finans üzerine yüksek lisans yaptı. Ardından New York Film Academy’de sinema eğitimi aldı. Öyküleri, öykü gazetesi, ecinniler, karahindiba, öykülem ve çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı. ‘’Gösterişli Bunalımlar’’ yazarın ilk romanıdır.

edebiyathaber.net (19 Şubat 2024)

Yorum yapın