“Evrimsel Fikirler” raflarda

Aralık 11, 2023

“Evrimsel Fikirler” raflarda

Sam Tatam’ın “Evrimsel Fikirler” adlı kitabı, Şafak Tahmaz çevirisiyle The Kitap Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Yeni zorluklarla karşılaştığımızda, çözümlerimizin de aynı şekilde eşi benzeri görülmemiş olması gerektiğini düşünmek kolaydır. Bir devrime ihtiyacımız olduğunu düşünürüz. Peki ya bu büyük bir hataysa?

Evrimsel Fikirler’de Sam Tatam, davranış bilimi ve evrimsel psikolojinin, dünyanın daha önce hiç görmediği bir şeyi keşfederek değil, dünün çözümlerinden ödünç alarak –genellikle en beklenmedik yollarla– yarının zorluklarını çözmemize nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Tıpkı milyonlarca yıllık evrimin kanat ve sırt yüzgecinin oluşmasına yardımcı olması gibi, binlerce mühendis, tasarımcı, pazarlamacı ve reklamcı da bugün karşılaştığınız sorunların çoğunu çözmek için çalışmıştır. Zaman içinde, niyet, tasarım, sosyal öğrenme ve tamamen şans yoluyla, neyin işe yaradığını bulduk.

İnsan inovasyonundaki bu kalıpları görme yeteneğimizi geliştirerek, artık daha etkili fikirleri daha kolay ve hızlı bir şekilde geliştirmek için yaratıcı sürece sistematik bir şekilde yaklaşabiliriz.

Japon mühendislerin baykuş ve yalıçapkınının evrimleşmiş biyolojisini inceleyerek hızlı tren gürültüsünü azaltmaları gibi, bugün Disney’in kuyruk deneyimini nasıl geliştirdiğini, Houston Havaalanı’nın gelen yolcuları nasıl daha hızlı hissettirdiğini (insanların daha fazla yürümesini sağlarken) görebiliyoruz. Cornetto dondurmasının altındaki çikolatanın bir Hata 404 mesajını nasıl iyileştirebileceğini ve bir kâse M&M’in kömür madenindeki bir kanarya ile ortak noktasını öğreneceğiz.

Bunlar Evrimsel Fikirler!

Yazar Hakkında:

Sam Tatam, Ogilvy’de Davranış Bilimi Departmanı’nın küresel lideridir. Tutkusu, insan davranışını anlamaktır ve deneyimi organizasyonel/endüstriyel psikoloji ve reklam stratejisinden gelmektedir. Sam, New York’tan Nairobi’ye kadar neredeyse her kategori ve kıtada davranış değişikliği projelerine liderlik etmiştir. Bugün, yetenekli psikologlar ve davranışsal ekonomistlerden oluşan küresel bir ekibin başında yer almakta, girişimler tasarlamakta ve dünyanın en etkili marka ve kuruluşlarının iletişimlerini şekillendirmektedir.

edebiyathaber.net (11 Aralık 2023)

Yorum yapın