Evrensel ve Günay, IPA Prix Voltaire’e Aday

Haziran 30, 2017

Evrensel ve Günay, IPA Prix Voltaire’e Aday

Evrensel Basım Yayın ve Turhan Günay, Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin yayınlama özgürlüğü ödülü Prix Voltaire’in adayları arasında yer alıyor.

Uluslararası Yayıncılar Birliği, her yıl verdiği IPA Prix Voltaire ödülleri için Yayınlama Özgürlüğü Komitesi tarafından seçilen kısa listeyi açıkladı. Bu yıl 21 ülkeden 14 kişinin aday gösterildiği ödül için açıklanan kısa listede yer alan isimler şöyle:

  •          Evrensel Basım Yayın (Türkiye)
  •          Turhan Günay (Türkiye)
  •          Gui Minhai (İsveç)
  •          Jeong-ae Kim (Kuzey / Güney Kore)
  •          Azadeh Parsapour (İran / Birleşik Krallık)
  •          Moe Way (Myanmar)

Türkiye’den listede, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Evrensel Basım Yayın ile Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni ve Cumhuriyet Kitapları temsilcisi, yayıncı, gazeteci ve edebiyat eleştirmeni kimlikleriyle tanınan Turhan Günay da yer alıyor.
Ödülün sahibi isim İsveç’te düzenlenen Göteborg Kitap Fuarı kapsamında, 29 Eylül 2017’de yapılacak gala yemeğinde açıklanacak. Ödül sahibi aynı gün Göteborg’da düzenlenecek yayınlama özgürlüğü konulu seminere de konuk olarak katılacak.
IPA Prix Voltaire ifade özgürlüğünün vazgeçilmez bir bileşeni olan yayınlama özgürlüğü onuruna, yazarlarla aynı riski paylaşarak, tehdit ve baskılara karşın ihtilaflı ve hassas fikirleri yaymaktan çekinmeyen yayıncılara veriliyor.

edebiyathaber.net (30 Haziran 2017)

Yorum yapın