Masthead header

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’nde 2010’ların en iyi yerli fantastik filmleri yarışıyor

28 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Türkiye’nin ilk Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali; 2010’larda üretilen, fantastik sinemanın kaliteli yerli ürünlerinin yaratıcılarına “Ulusal Uzun Metraj Yarışması”nda yer verecek. Festival kapsamında düzenlenen “Ulusal Uzun Metraj Yarışması”nda 2010’ların en iyi fantastik filmleri yarışırken; seçilecek filme 40 bin TL ödül takdim edilecek.

Festivalin sanat yönetmeni olan Kerem Akça, seçtiği 10 Ulusal Yarışma ve 2 Yarışma Dışı filmden oluşan seçki için şu yorumda bulundu: “Ülkemizde fantastik sinemada ciddi bir kalite yükselişi var. Bu farklı ekollerden beslenen ivmeyi ödüllendirerek yaratıcıları bu alana yönlendirmek istedik. ‘Ulusal Uzun Metraj’da özgün film garantili bir seçki ortaya çıktı. İz bıraksa da daha önce yarışmamış eserler yarışmaya dahil oldu.”

Türün Üreticileri Bir Arada!

“Ulusal Yarışma”nın ilk yılında Can Evrenol’un Baskın: KarabasanSerdar Gözelekli ve Muammer Koçak’ın DurakAli Kemal Çınar’ın GizliOzan Adam’ın Körler-Jaluziler İçin (For the Blinds)Mehmet Kurtuluş ve Ayşe Ünal’ın Kötü Kedi ŞerafettinTolga Karaçelik’in SarmaşıkÜmit Ünal’ın Sofra SırlarıOnur Ünlü’nün Topal Şükran’ın MaceralarıBurak Çevik’in Tuzdan Kaide ve Tayfun Pirselimoğlu’nun Yol Kenarı filmleri yarışacak.

Yarışma kapsamında “En İyi Film Ödülü”nü alan filmin yönetmeni ile yapımcısı arasında 40 bin TL ödül bölüştürülecek.

“Yarışma Dışı” kategorisinde ise sinema sektöründe birçok isim tarafından başyapıt olarak anılarak, kendini kanıtlamış olan ve Kapanış Filmi olarak gösterilecek Onur Ünlü’nün Sen Aydınlatırsın Geceyi ve Reha Erdem’in Jin filmleri yer alacak.

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali ile ilgili detaylı bilgi için us3f.com adresi ve festivalin sosyal medya hesapları ziyaret edilebilir.

instagram.com/us3fest/

facebook.com/us3fest/

twitter.com/Us3Fest

edebiyathaber.net (25 Eylül 2022)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r