Eşcinsel bilincinin arkeolojisi: “100 Eşcinsel”

Ağustos 14, 2020

Eşcinsel bilincinin arkeolojisi: “100 Eşcinsel”

Paul Russell’ın yazdığı, A7 Kitap etiketiyle 2019 yılında yayımlanan “100 Eşcinsel” şu an kampanyada.

Tanıtım bülteninden

Geyler ve lezbiyenler zengin bir tarih iddiasında bulunabilirler. Peki ama bu farklı, gelişmekte olan kültür nasıl tanımlanıyor? Kimler hem geçmişte hem de günümüzde, gey ve lezbiyen kimliğinin, şimdilerde bildiğimiz şekilde biçimlenmesine yardım ettiler? Geylerin ve lezbiyenlerin bugün oldukları kişiler olmaları için bir yol inşa eden bu eşcinseller tam olarak kimler?

Tarihin 2400 yılını kapsayan bu kitap, Sokrates ve Sappho’dan, Michalengelo Signorile ve Madonna’ya, Oscar Wilde ve Redclyffe Hall’dan Rock Hudsın ve Martina Navratitova’ya, Leonardo da Vinci ve Büyük İskender’den Libarace ve Larry Kramer’a, gey ve lezbiyen hayatının çeşitliliğinin ve sınırlarının yol haritasının çıkarıyor. Paul Russell, bu kolektif kültürde etkileri büyük olan kişileri seçip, katkılarını ve etkilerini ölçerken, eşcinsel bilincinin arkeolojisini yapıyor; eşitlik ve görünürlük arzusunun izlerini sürebileceğimiz bir mercek parlatıyor.

Bu kitap, sansürsüz, takdir eden ve dâhiyane bir öznellikle, katkıları isimlerinden daha uzun yaşamış bu insanların hayatlarını kaydediyor; bu cesur ve örnek kişilerin uzun gölgelerini belgeliyor ve bu denli etkili insanların seksüel yönlerinin sıklıkla bastırıldığı biyografilerini onarıyor. 100 Eşcinsel, okurlara, listede kimlerin olup olmadığını, kimlerin listenin neresinde olduğunu anlatırken kesinlikle kızdıran, aydınlatan ve eğlendiren bir kitap.

edebiyathaber.net (14 Ağustos 2020)

Yorum yapın