Masthead header

Éric Vuillard’dan Nazi Almanya’sının perde arkası

Éric Vuillard’ın “Gündem” adlı romanı, Nihan Özyıldırım çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Nazi Almanya’sının Avusturya’yı ilhakının manipülasyon, kibir ve açgözlülük üzerine kurulu perde arkasını aktaran 2017 Goncourt Ödüllü Gündem, Alman endüstrisinin Nazilerle işbirliğini belgelerken günümüz siyasetinin içinde bulunduğu kriz konusunda da esaslı bir uyarı işlevi görüyor.

“Bu canlı ve inandırıcı tarih yazımıyla ÉricVuillard göz göre göre boyun eğmenin tehlikelerine karşı uyarıyor ve en kötü senaryonun hiçbir zaman kaçınılmaz olmadığını öne sürüyor.”

NPR, Yılın Kitapları, 2018

20 Ocak 1933, Berlin kışının sert ama sıradan bir günüdür. Reichstag’ın konforlu salonunda, Alman endüstrisinin önde gelen yirmi dört baronuyla Nazi yetkilileri gizli bir toplantı gerçekleştirir. Toplantının gündemi, Nazi Sosyalist Partisi ve onun şansölyesinin iktidarı ele geçirmesi ve mutlak güç sahibi olması için finansman sağlamaktır. Bu açılış sahnesi, olabilecek en kötü çalkantılara nasıl rıza gösterildiğini belgeleyecektir.

12 Mart 1938. Avusturya’nın ilhakı gündemdedir. Tarihe geçecek grotesk bir gündür; haberler dehşet verici ve önü alınmaz bir güçle ilerleyen motorize bir Alman ordusu görüntülemektedir. Gelgelelim Goebbels’in harikulade propagandası gerçeği kesinlikle yansıtmamaktadır. Söz konusu hücum gücü, görünenin aksine oldukça yapaydır; Avusturya yollarındaki panzerler tek kelimeyle dökülmektedirler. Tarihe yön veren Avusturya zaferinin ardındaki karakter gücü ve kararlılık değil, göz boyama ve blöftür.

#naziler #faşizm #işbirlikçilik #avusturyanınilhakı #propaganda #gözboyama #almansanayisi #hitler

Gündem’e ilgi duyanlar bunları da sevecektir: J.P. Sartre –Akıl Çağı; S. Zweig- Dünün Dünyası; Joseph Roth –Hotel Savoy; J. Erpenbeck –Gitti, Gidiyor, Gitmiş; PatrickDeville – Viva

ÉRICVUILLARD, Film yapımcısı ve yazar. 1968’de Lyon’da doğdu. Eserleri bugüne kadar dokuz ödül almıştır. Bunlardan bazıları: Conquistadors (İstilacılar) (2010 Ignatius J. Reilly Ödülü); La batailled’occident (Batı Cephesi) (2012 Prix Franz-Hessel ve Prix Valery-Larbaud Ödülü) ve Congo’dur (Kongo) (Prix Franz-Hessel ve Prix Valery-Larbaud Ödülü). Gündem’le 2017’de Fransa’nın en prestijli ödülü Goncourt’u kazanan Vuillard’ın son kitabı Tristesse de laterre’dir (Yerküre’nin Hüznü). ÉricVuillard Fransa’nın Rennes şehrinde yaşıyor.

NİHAN ÖZYILDIRIM, 1972’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Kuruluşundan itibaren Çevirmenler Meslek Birliği üyesidir. Çeviri yaptığı yazarların bazıları: Jules Verne, GuillaumeApollinaire, Paul Ricaut, Paul Veyne, MatthieuRicard, Jean-François Revel, EvelyneBloch-Dano, AndréGorz ve MarcelMauss.

edebiyathaber.net (29 Nisan 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r