Masthead header

Erendiz Atasü’den “Gençliğin O Yakıcı Mevsimi”

gencligin_o_yakici_mevsimi_1baskiErendiz Atasü’nün “Gençliğin O Yakıcı Mevsimi adlı romanı Can Yayınları’nca yeniden yayımlandı.

Eskiden bahar geldiğinde O’nu anımsardım… Taze oksijen kokusunu içime her çekişimde O’nun kokusu tüterdi burun deliklerimde. Ilık havanın titreşimi O’nun dokunuşunu uyandırırdı tenimde.

Sonra….

Bahar geldi ve ben bir zamanlar O’nu anımsadığımı anımsadım.

Anladım, gençliğim bitmişti…

İlk defa 1999’da yayımlanan Gençliğin O Yakıcı Mevsimi romanının kahramanı AyşeAysu, 68 kuşağındandır. Tıp öğrenimi gördükten sonra ihtisasa başlar. Ülkenin geleceği için hayalleri vardır, kadınlar ile erkekler eşittirler bu hayalde. Bunun yanında aşk hayalleri de vardır, önceki kuşağın kadınları gibi aşktan, yoğun tensel duygular yaşamaktan vazgeçmek istemez. Karısından ayrılmak üzere olan meslektaşı Fethi’ye âşık olur. Fethi taşralı bir aileden gelir.

AyşeAysu ismi aynı bedendeki iki farklı kadını çağrıştırır. Ayşe sakıngandır, derin ilişkilere girmekte tereddütleri vardır. Aysu aşk uğruna gözünü budaktan sakınmayan bir kadındır. Aysu her seferinde “içindeki Ayşe”nin korkularını bastırır. Fethi ise dürüst bir devrimcidir, toplumda kadın-erkek eşitliğine inanan erkeklerdendir ama özel hayatta kadın edilgin olmalıdır. AyşeAysu bütün eksikliklerine rağmen bu ilişkinin yürümesini, derinleşmesini arzular ama genç kadının özverisi sonuç vermeyecektir.

Erendiz Atasü, 1947’de Ankara’da doğdu. 1968’de Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede uzun yıllar öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra 1997’de Farmakognozi profesörlüğünden emekliye ayrıldı. Öyküleri, 1981’den bu yana, Sanat Edebiyat’81, Düşün, Çağdaş Türk Dili, Varlık; deneme, inceleme ve makaleleri Saçak, Çağdaş Türk Dili, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap, Varlık, Papirüs gibi dergiler ile Cumhuriyet ve Aydınlık gazetelerinde yayımlanmış ve yayımlanmaktadır. Dağın Öteki Yüzü adlı romanı İngilizceye, Lanetliler Almancaya, Bir Yaşdönümü Rüyası Yunancaya çevrilip yayımlanmıştır. Atasü’nün bazı öyküleri İngiltere, ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsviçre, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan’da yayımlanan öykü antolojilerinde yer almıştır. Eserleri: Kadınlar da Vardır (1982, Akademi Kitabevi Öykü Birincilik Ödülü), Lanetliler (1985), Dullara Yas Yakışır (1988), Onunla Güzeldim (1992), Dağın Öteki Yüzü (1996, Orhan Kemal Roman Ödülü), Taş Üstüne Gül Oyması (1997, Yunus Nadi Öykü Ödülü; 1998, Haldun Taner Öykü Ödülü), Uçu (1998), Gençliğin O Yakıcı Mevsimi (1999), Benim Yazarlarım (2000), Kadınlığım, Yazarlarım, Yurdum (2001), Bir Yaşdönümü Rüyası (2002), İmgelerin İzi (2003), Kavram ve Slogan (2004), Açık Oturumlar Çağı (2006), İncir Ağacının Ölümü (2008), Düşünce Sefaletinin Kıskacında (2008), Bilinçli Beden Arasındaki Uzaklık (2009), Hayatın En Mutlu An’ı (2010, Yunus Nadi Öykü Ödülü; 2010, Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı Ödülü), Güneş Saygılı’nın Gerçek Yaşamı (2011), Dün ve Ferda (2013).

edebiyathaber.net (25 Eylül 2014)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r