Masthead header

Emrah Polat: “Edebiyat dergileri geçiş süreci yaşıyor”

Yayın Yönetmenimiz Emrah Polat 2. yılını dolduran edebiyathaber.net’in doğuşunu ve bugününü okuryatar‘dan Gaye Dinçel’e anlattı:

Edebiyat Haber tam da adı gibi edebiyatla ilgili bütün haberleri, hatta fazlasını bulabildiğimiz bir yer. Nasıl başladınız?

Köpek Adamlar adlı romanım çıktıktan sonra bir gazetenin kitap ekinde düzenli olarak kitap tanıtmam gündeme geldi. Bazı nedenlerle olmadı bu. Ben de bu işe başladım. Edebiyat Haber çeşitli evrelerden geçti diyebilirim, hatta bir seferinde sert bir yumrukla yere kapaklandık; site çöktü ama yeni ve daha güçlü bir siteyle ayağa kalkmasını bildik. Geriye dönüp baktığımda, İnternet üzerinden yayın yapıp vergisini ödeyen tek edebiyat dergisi olan Edebiyat Haber’in sürekliliğini sağlamanın kolay olmadığını öne sürmek mümkün. Ancak geldiğimiz noktada önümüz açık ve bu büyük bir mutluluk kaynağı benim için.

Ekipte kimler var?

Melike Uzun, Gaye Dinçel, Zeynep Sönmez,  Barış Berhem Acar ve Elçin Polat.

Bir yazar için vakit alan bir uğraş. Ne kadar zamanınızı alıyor?

Günü iyi programlayınca sorun olmuyor. Ben sabah kuşuyum, her gün erken kalkar ve yazarım. Edebiyat Haber şapkasını giydiğimde ise insanlar muhtemelen yeni yeni esnemeye başlıyorlar.

Yazmayı azaltıyor mu yoksa itici bir güç mü oluşturuyor?

Yazmak benim öncelikli işim. Bunu engellediğini hissetsem Edebiyat Haber’in gözünün yaşına bakmam doğrusu. Mekandan bağımsız çalışıldığı için geleneksel bir iş gibi de değil Edebiyat Haber. Edebiyat dünyasının içinde yer almak, gelişmelerden çoğu insandan önce haberdar olmak, insanın yazmaya yönlenmesi için ek bir güç de olabiliyor; mesleki bir yıpranmada da yaratabiliyor tabii, bu büyük oranda size ve birlikte çalıştığınız insanlara bağlı bir durum.

Günlük ve aylık ortalama görüntülenme ve ziyaretçi sayılarınız nedir?

Ağustos 2012 için söylüyorum: Aylık ziyaretçi sayımız 80 bine yaklaştı. Günlük sayfa gösterimi ortalama 5 bin; dolayısıyla aylık 150 bini buluyor.

Bu kadar ilgi görmeyi bekliyor muydunuz?

Açıkçası yola çıktığımızda bu kadar ilgiyi beklemiyordum. Ama gelinen aşamada ilgiyi artırmanın yollarını aramıyor değilim. Sanırım yetingen olamıyor insan.

Okurlardan ilginç tepki ve yorumlar geliyordur mutlaka, örnek verebilir misiniz?

Sitede şiire yer vermediğimiz halde “şiir” gönderen çok oluyor. Bunun dışında değişik istekler de olmuyor değil. En son Azerbaycan’dan şöyle bir e-posta geldi örneğin: “Əsərlərimi göndərmək istəyirəm, amma, internetdə sizin ölkədəki ədəbiyyat saytlarını tapa bilmirəm.” Bu tür talepleri nasıl karşılayacağımızı pek bilemiyoruz doğrusu.

Öyküleri, çocuk kitaplarıyla ilgili yazıları ve edebi kitaplarla ilgili tanıtım yazılarını yayımlıyorsunuz. Yazarları ve yazıları nasıl seçiyorsunuz? Yazmak isteyenler size nasıl ulaşabilir?

Editör arkadaşlar, kendi alanlarıyla ilgili yazıları çeşitli ölçütlere göre değerlendiriyor ve nitelikli olanları seçiyorlar. bilgi@edebiyathaber.net adresinden bize erişmek mümkün.

İnternet çağındayız, basılı edebiyat dergileri daha ne kadar dayanabilir sizce?

Edebiyat dergileri bir geçiş süreci yaşıyor. Birkaç tanesi bu geçiş sürecini başarıyla atlatacak. Öncelikle teknik bir sorunu halletmeleri lazım: Rahat güncellenebilen ve güzel görünen bir site elzem. Ayrıntıya girmiyorum ama bunun çok inceliği var tabii. Siteyi yaptırdılar diyelim, internet mecrasını ciddiye alıyorlarsa kadro tahsis etmeleri gerekiyor. Siteye katkı sunacak insanlar edebiyatı sevmeli ve basın ahlakına sahip olmalı. Bence yakında basılı birkaç dergi kendi sitesini kuracak. Bunu kurarken de “Edebiyat Haber gibi olsun” diyecekler; yani sık güncellenen ve ilgi gören. Teknik sorunları (buna reklam alanları da dahil) halletmişlerse yaşayacakları sorun içerikle ilgili olacak. Bir süre -ağırlıklı olarak- basılı dergilerindeki içeriği sitelerine taşıyacaklar, bir süre sonra ise site öne geçmek isteyecek, o süreci yönetebilirlerse geçişi tamamlarlar, ama internetteki dergiyi basılı olanın “yansıması”, “gölgesi” görür, “Orada da bulunalım!” derlerse, geçmiş olsun.

Gaye Dinçel – okuryatar.com (10 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r