Masthead header

Emine Uşaklıgil ve Serra Yılmaz anlatıyor: “Şimdilik Bu Kadar”

Emine Uşaklıgil ve Serra Yılmaz’ın söyleştiği “Şimdilik Bu Kadar” Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Şimdilik Bu Kadar’da, birbirinin dostu iki sıra dışı kadın, uzun soluklu ve keyifli bir sohbetle hayat hikâyelerini anlatıyor. Tanışıklıkları yıllara dayanan Serra Yılmaz’la Emine Uşaklıgil’in pek çok ortak noktası var: köklü ailelerden geliyor olmaları, uzun yıllar yurtdışında yaşamaları, dolayısıyla “çok dilli” ve “çok kimlikli” olmaları gibi. Ayrıca ikisi de sevdikleri işi yapmakta, hayallerini gerçekleştirmekte, sözlerini söylemekte hep direten, ödün vermez kişiler olmuşlar.

Serra Yılmaz sinema ve tiyatroseverlerin gönlünde taht kurmuş dünyaca ünlü bir sanatçı olmakla kalmıyor, aynı zamanda da hayli etkili bir aktivist ve başarılı bir simultane tercüman. Dillere destan aşçılığı, iflah olmaz seyyahlığı da cabası… Emine Uşaklıgil ise gazeteciliğin yanı sıra sinema sektöründe çalışmış; gazete ve şirket yöneticiliği, film prodüksiyonu, simultane tercümanlık ve yazarlık gibi birçok mesleği zorlanmadan icra etmiş biri, şimdi de çiftçilikle ilgileniyor. İkisinin de kanseri yenmesi, sarsıcı kayıplar yaşaması, her seferinde hayata tutunup yeniden başlaması ve yıllara meydan okuması bu renkli hayatlara farklı tonlar katmış.

Serra Yılmaz ve Emine Uşaklıgil, Şimdilik Bu Kadar’da çocukluktan bugüne yaşadıkları hayatı anlatırlarken bir döneme de ışık tutuyorlar. Sözgelimi Serra Yılmaz, Atıf Yılmaz, Ömer Kavur, Ferzan Özpetek, Ümit Ünal gibi ünlü yönetmenlerle çalışmalarına yer vererek sinema tarihimizin önemli filmlerinin çekim sürecini ve kamera arkasından anekdotları aktarıyor. Emine Uşaklıgil ise, önemli bir diplomat olan babasının deneyimlerini, geçmişte Cumhuriyet gazetesinde yaşanan çalkantılı günleri gözler önüne seriyor. Böylece birlikte, gerek siyasetin içinden gerekse sanat dünyasından yakın tarihin birçok önemli figürünü bu rengârenk kitabın sayfalarına taşıyorlar.

#türksineması #emineuşaklıgil  #cumhuriyet #sahneyaşamı  #dostluk  #eskisitanbul #kadın  #aktivizm

EMİNE UŞAKLIGİL, Fransa’nın Vichy kentinde doğdu. Paris Institut d’Etudes Politiques’ten mezun oldu. Ayrıntılı HaberCumhuriyetYeniYüzyıl, NTVMSNBC internet sitesi,  Cumhuriyet ve IBS Danışmanlık Şirketi’nde yöneticilik yaptı. Onat Kutlar ile İstanbul Film Ajansı ve Mediamiks kurumlarında sinema prodüktörlüğü, bir dönem internet üzerinden yayımlanan AB Mektubu aracılığıyla internet yayıncılığı, Alkazar Sineması’nda işletmecilik, simultane çevirmenlik, Ege’de zeytincilik ve 2011’de yayımlanan Benim Cumhuriyet’im, 2014’te yayımlanan Bir Şehri Yok Etmek’le yazarlık gibi muhtelif meslekler icra etmiştir.

 edebiyathaber.net (9 Ekim 2018)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r