Masthead header

Elizabeth Bishop’tan çikolatalı kek tarifi

Elizabeth Bishop çikolotalı keki tek başına Brezilya’ya tanıtmıştır ya da en azından Brezilya’dayken Robert Lowell’e yazdığı mektupta onun iddiası bu yöndedir:

“Brezilyalılar çikolota için çıldırdıklarından beri…  benden dört düzine çikolatalı kek, (çikolatalı kek benim Brezilya’ya getirdiğim bir şey) istediler.”

Bishop bu satırları 1957’nin sonbaharında yazmış. “Bizim buradaki yaşantımızın ne kadar masum olduğunu görüyorsun, sadece para kazanıp, tatlı şeyler yiyoruz.”

Malzemeler:

4 tane kare bitter çikolata ( ya da bir fincan kakao)

4 yumurta

Yarım fincan tereyağı

2 yarım fincan beyaz şeker

1 fincan un

2 çay kaşığı vanilya

2 fincan doğranmış ceviz

Çikolata ile tereyağını birlikte eritin. -ya da siz kakao kullanıyorsanız, az bir su ve yarım şekerle birlikte eritin. Karışımı soğumaya bırakın ve soğuyunca yumurtaları kırın ve kalan şekeri karışıma ekleyin

Unu eleyin, vanilyayı ve cevizi ekleyin ve yoğurun. Hamuru kıvamında sertleştirin. Bu karışımı kare bir tavanın içine yayın.

Karışımı kısık ateşteki fırına verin, (yaklaşık 45 dakika ya da bir saat civarı, tavaya bağlı) Karışımın üstü kuru olmalı, kenarlarından ayrılmalı fakat ortası nemli olmalı. Kare şeklinde kesin ve spatula yardımıyla tavadan çıkarın.

Bu işlem tek lokmalık çikolatalı kekler yapacaktır, -daha sert olması için, kavherengi şeker ve ekstra yumurta kullanın- ya da yarım kahverengi şeker- Ayrıca kekin üzerine çırpılmış sıcak krema da koyabilirsiniz.

Kaynak: paperandsalt.org

Çeviri: Barış Berhem Acar – edebiyathaber.net (3 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r