Elif Şafak yeni romanıyla dört prestijli ödülün finalistleri arasında yer alıyor

Nisan 28, 2022

Elif Şafak yeni romanıyla dört prestijli ödülün finalistleri arasında yer alıyor

Elif Şafak, tüm dünyanın yakından takip ettiği uluslararası edebiyat ödüllerine aday gösterilmeye devam ediyor. Şafak, geçen yıl İngiltere ve ABD’de yayımlanan yeni romanı The Island of Missing Trees (Kayıp Ağaçların Adası) ile İngiltere’nin en prestijli ödüllerinin kısa listelerine girmeye devam ediyor. Daha önce edebiyat kategorisinde ‘Edward Stanford Ödülü’ne aday gösterilen altı kitap arasında yer alan, ardından ‘Costa Roman Ödülü’ listesinde yer alan The Island of Missing Trees, son olarak ‘Women’s Prize Fiction’ ve Birleşik Kraliyet Edebiyat Derneği (RSL), ‘RSL Ondaatje’ ödüllerinde finale kaldı.

Yayınlandığı günden bu yana İngiltere ve ABD’de beğeniyle karşılanan, hakkında pek çok yazı yayımlanan, yılın en iyileri listelerinde yer alan Island of Missing Trees, 2022 yılı sonlarında da Türkiye’de Doğan Kitap tarafından yayımlanacak.

Women’s Prize for Fiction kısa listesinde Elif Şafak

Birleşik krallığın edebiyat dalında bir başkaldırı ödülü olarak kabul edilen Women’s Prize for Fiction’ın (Kadın Kurgu Ödülü) merakla beklenen kısa listesi de açıklandı. Listede The Island of Missing Trees ile Elif Şafak da yer alıyor.

Kadın yazarların edebi başarısını takdir etmek için 1996 yılından beri verilen ödülün ilham kaynağıysa yine başka bir ödül.

Yayınlanan romanların yaklaşık %60’ı kadın yazarlar tarafından olmasına rağmen, kısa listeye alınan altı kitaptan hiçbirinin bir kadın tarafından yazılmadığı 1991 Booker Ödülü’ne tepki olarak verilmeye başlanan Women’s Prize for Fiction, her yıl herhangi bir milletten bir kadın tarafından yazılmış en güzel kurguyu belirliyor. Bu yılki kısa listede Elif Şafak da yer alıyor. 2022 Kadın Kurgu Ödülü’nün kazananı ise 15 Haziran’da açıklanacak.

Women’s Prize for Fiction kısa listeye kalan altı kitap şöyle:

Great Circle- Maggie Shipstead

Sorrow and Bliss- Meg Mason

The Book of Form and Emptiness- Ruth Ozeki

The Bread the Devil Knead- Lisa Allen-Agostini

The Island of Missing Trees- Elif Şafak

The Sentence- Louise Erdrich

RSL Ondaatje Ödülü 2022 kısa liste açıklandı

Kraliyet Edebiyat Derneği (RSL) tarafından ilk olarak 2004 yılında verilmeye başlanan ve Birleşik Krallık’ta edebiyatın sesi olarak kabul edilen RSL Ondaatje Ödülü için merakla beklenen kısa liste de açıkladı. The Island of Missing Trees isimli son romanıyla Elif Şafak’ın da listede bulunduğu ödül, bir yerin ruhunu en iyi şekilde çağrıştıran seçkin bir kurgu, kurgu dışı esere ya da şiire veriliyor.

2022 RSL Ondaatje kısa listesi:

 • A.K. Blakemore- The Manningtree Witches (Granta)
 • Cal Flyn- Islands of Abandonment: Life in the Post-Human Landscape (William Collins)
 • Yousif M. Qasmiyeh- Writing the Camp (Broken Sleep Books)
 • Sathnam Sanghera- Empireland (Viking)
 • Elif Şafak- The Island of Missing Trees (Penguin)
 • Lea Ypi- Free (Allen Lane)

Costa Roman Ödülü 2021 Kısa Listesinde Elif Şafak

İngiltere’nin en prestijli ve popüler kitap ödüllerinden Costa Kitap Ödülleri her yıl senenin en iyi kitaplarını ve yazarlarını seçmeye devam ediyor. 1971’den beri gerçekleştirilen kitap ödüllerinin roman dalında bu yılki kısa listesinde son kitabı The Island of Missing Trees (Kayıp Ağaçlar Adası) ile Elif Şafak da var. Dört kitabın kısa listeye kaldığı ödülün sonuçları şubat ayı başında açıklandı Unsettled Ground isimli kitabıyla Claire Fuller ödülün sahibi oldu.

Costa Roman Ödülü 2021 Kısa Liste

 • The Island of Missing Trees, yazar: Elif Şafak (Viking)
 • Unsettled Ground, yazar: Claire Fuller (Fig Tree)
 • The High House, yazar: Jessie Greengrass (Swift Press)
 • The Fortune Men, yazar: Nadifa Mohamed (Viking)

2022 Edward Stanford kısa listesi

Elif Şafak, ayrıca 2022 Edward Stanford Ödülleri’nin kurgu dalında kısa listesine dahil edildi. Mart ayı başında açıklanan ödülün sahibiyse The Country Of Others isimli kitabıyla Leila Slimani oldu.

2022 Edward Stanford Yer Duygusu Olan Kurgu kısa listesi

 • Rupert Thomson- Barcelona Dreaming
 • Elena Knows- Claudia Piñeiro
 • The Island of Missing Trees- Elif Şafak
 • The Paper Palace- Miranda Cowley Heller
 • The Country Of Others- Leila Slimani
 • The High House- Jessie Greengrass

Geçtiğimiz yıl Booker’ın kısa listesine kalan 10 Dakika 38 Saniye isimli romanının ardından yeni romanı Kayıp Ağaçların Adası’yla da adında adından söz ettirmeye devam eden Elif Şafak, Kayıp Ağaçların Adası‘nda bize aidiyet ve kimlik, aşk ve travma, hafıza ve hafıza kaybı, doğanın insan kaynaklı yıkımı ve nihayet yenilenme üzerine zengin, büyülü bir hikâye sunuyor. Roman yakında Doğan Kitap tarafından Türkiye’de de yayımlanacak.

edebiyathaber.net (28 Nisan 2022)

Yorum yapın