Masthead header

Elif Şafak reklamda oynadığı için aldığı eleştirilere yanıt verdi

Elif Şafak, Habertürk ekranlarında Balçiçek İlter’e konuk oldu. Gündemdeki tartışmaları yorumlayan ünlü yazar kredi kartı reklamında oynamasından dolayı aldığı eleştirilere de yanıt verdi.

Bir roman yazarı olarak kredi reklamlarında rol aldığı için popüler kültür eleştirileri alan Elif Şafak, kendini “bir edebeyitaçı olarak rol modeli olmak istedim” diyerek savundu. Şafak, yazar kimliğine vurgu eleştiriler için “edebiyat bir sırça köşk değildir” diyerek yanıtladı.

“Elit kesim ne yaparsan yap eleştiriyor zaten”

“Elit kesim içindeki adacıklar da var, ne yaparsan yap eleştiriyorlar zaten. Yeni olan farklı olan denenmemiş olan her şeye aynı tepkiler veriliyor Türkiye’de. Ben o tepkilere çok da kulak vermiyorum. Ama okurlardan gelen eleştirilere büyük önem veriyorum. Ben bu reklamın mesajını sevdim. Dünyaya tıpkı reklamdaki gibi insanların da iki kanatla geldiğini düşünüyorum. Hepimiz dünyaya kanatlarla geldik, yetenkelerle geldik, kişisel kabiliytlerle geldik, uçabiliriz… Bunu teşvik edebiliriz… Bence bu ülkede edebiyatçıların rol modeli olarak gösterilmesi önemli bir şeydir. Bir sporcunun rol modeli olrarak gösterilmesi önemli bir şeydir. Bir heykeltraşın, bir müzsiyenin, ressamın… Buna edebiyatçılar da dahildir. Edebiyatçılar diğer sanatçılardan daha öte varlıklar değiller. Edebiyat bir sırça köşk değil. Sadece bireysel yeteneklerin teşvik edilmesi gerekiyor. Ben bir edebiyatçı olarak rol model olmak istedim.”

Kürtaj yasağı çok sayıda kadının ölümüne yol açacak

Elif Şafak gündemdeki kürtaj tartışmasına da katılırken, yasaklanmaması gerektiğini savundu. Şafak, kürtaj yasağının merdiven altı uygulamalar sonucu çok sayıda kadın ölümüne neden olacağına vurgu yaptı.

“Birçok alanda yaşadığımız sorunu burada da yaşıyoruz. Çok çabuk kutuplaşıyoruz. Çok hırçın söylemler çıkarabiliyoruz. Daha yapıcı daha sakin konuşmamız lazım. Özellikle biz kadınların daha çok konuşmamız lazım. Hiçbir kadının durup dururken bu konuyu hafife alarak kürtaj olacağını zannetmiyorıum. Kürtaj yasaklanırsa, kürtaj imkansızlaştırılırsa ben birçok kadının bundan çok zarar göreceğini düşünüyorum. Çünkü kürtajın yeraltına inmesine sebep olacak bir yasak. Özellikle Türkiye’deki gibi kadına yönelik şiddetin çok yaşandığı, tecavüzlerin çok yaşandığı, ensestin yaşandığı ve henüz konuşulamadığı bir ülkede birçok kadının kürtajı ne sebeplerle olmaları gerektiğini dahi bilmiyoruz. Bu kadınlar için yolu tıkamak, kapıları kapatmak demek bu anlama geliyor. Parası, imkanları olanlar yurtdışına çıkıp kürtaj olup dönecekler ama böyle bir imkanı olmayan ve zaten nice zorluklar yaşayan birçok kadın, birçok kızkardeşimiz, birçok genç kız ehil olmayan, steril, hijyenik olmayan, tıbbın ulaşım alanının dışındaki yerlere gitmeye başlayacaklar. Belki canlarından olacaklar, belki ömür boyu çekecekleri fiziksel rahatsızlıklar kalacak onlarda. Onun için bence böyle birşeye sebep olunmamasıdır doğru olan. Kürtajın yasaklanmasından da imkansızlaştırılmasından da oldukça endişe duyuyorum. Kürtajı yasaklamak kadınları çok zor durumda bırakacak.”

 Kaynak: gazeteciler.com (15 Haziran 2012)

 • Önder Yıldız - 15/06/2012 - 19:54

  Lise yıllarında sıkça dinlediğim bir şarkı vardı, sözleri düştü aklıma: “Nereden baksan tutarsızlık, nereden baksan ahmakça” idi sözleri.
  Bu dizeleri, Türk Hava Yolları işçileri adına ‘yazar’ımıza ithaf etmeli. Hem de melodisiyle birlikte.cevaplakapat

 • Önder Yıldız - 15/06/2012 - 20:08

  Elif Şafak’ın yetenekli biri olduğunu düşünmesem de sayfanın “Steinbeck’ten Yazarlığa Yeni Başlayanlara Mektup” başlıklı paylaşımından bir alıntıyla ona hatırlatmada bulunmak istiyorum: “Yetenek tek başına bir yazar yaratamaz. Kitabın ardında mutlaka bir insan olmalı!”
  Bknz:
  http://www.edebiyathaber.net/steinbeckten-yazarliga-yeni-baslayanlara-bir-mektup/cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r