Eğitimci Talip Emiroğlu’dan öyküler: “Kanlı Ceket”

Ağustos 31, 2023

Eğitimci Talip Emiroğlu’dan öyküler: “Kanlı Ceket”

Talip Emiroğlu’nun “Kanlı Ceket” adlı öykü kitabı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

36 yıllık bir eğitimci ve bizzat çocukluğun en zorlu yollarından geçmiş biri olarak Talip Emiroğlu’nun kendi yaşamından ve eğitim hayatındaki gözlemlerinden esinlenerek kaleme aldığı Kanlı Ceket birbirinden farklı ama aynı yöne incelikle işaret eden 6 öyküden oluşuyor. 

Öykü geleneğimize güçlü bir katkı olan Kanlı Ceket, bir çocuğun gözünden dünyanın nasıl göründüğünü; mücadelenin, korkunun  umudun ve çabanın yansımasıyla ele alıyor.

“İri yarı bir adam olmalı diye düşündü, çünkü epey büyük bir ceketti. Adamın omuzlarını kendi omuzlarında hissetti. 

İkisinin omuzlarının da bu ceketi taşıdığını düşündü. Kendisi ve tanımadığı o ölü adam… Düğmelerini o ölünün parmakları da iliklemişti. Kim bilir kaç kez… “

Arka Kapak Yazısı:

YOKSULLARIN ÇOCUKLUĞU YOKTUR…

“Geçmişin zorlu çocukluk yollarından geçenlerin açtığı bambaşka bir yolda yürüyor yeni nesil artık. Talip Emiroğlu o güç patikaları en önden tırmanmış, yoksulluğun sert yüzüyle erken yaşta tanışmış bir eğitimci. Kendi deneyimlerini bu farklı öykülerle bize aktarırken ne şimdilerin kolaycılığına kaçıp yeni nesli suçluyor, ne de kendi geçmişini saklıyor. Her şeyi olduğu gibi, duru bir dille okurla paylaşıyor. Kuşaklar arası iletişim için edebiyatın köprüsünü kullanmayı seçerek mesleğinin avantajlarını dilimizin kıvraklığına ekliyor ve ortaya bu birbirinden farklı gözükse de aynı noktayı ustaca işaret eden sahici öyküler çıkıyor.”

Gülşah Elikbank

“Talip Emiroğlu öykü geleneğimizin çok sağlam bir yerinde duruyor. Geçmişe yapılan bir çeşit yolculuk… Sorgulamaların gücüyle… En önemlisi de yazarın samimi üslubu. Yaşanmış, bedelleri ödenmiş, içselleştirilmiş bir gerçeklik… Üstelik bir solukta okunuyor.”

Mario Levi

edebiyathaber.net (31 Ağustos 2023)

Yorum yapın