Eduardo Galeano’dan “Kadınlar”

Şubat 5, 2016

Eduardo Galeano’dan “Kadınlar”

kadinlarEduardo Galeano’nun “Kadınlar” adlı kitabı, Süleyman Doğru çevirisiyle Sel Yayıncılık tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Farklı coğrafyalardan, ahir zamanlardan, yakın geçmişten, her yaştan, her sınıftan kadınlar…

Kimi büyük kimi küçük eylemlerle, kimi konuşarak kimi yalnızca susarak, yaparak ya da yapmayarak tarihin akışını değiştirmiş kadınlar… Engizisyona, senatoya, kiliseye, sömürgecilere, faşizme direnen kadınlar… Dans eden, seven, sevişen, ağlayan ve gülen kadınlar…

Eduardo Galeano yine dünyanın bütün köşelerini dolaşarak, kadınlar şahsında bir insanlık tarihine davet ediyor okuru. Yalnızca tekerrürden ibaret olmayan, çomak da sokulabilen bir insanlık tarihine…

Her satırıyla etkileyen, öfkelendiren ve umut veren bir derleme. Galeano ölümünden sonra da “dünyanın vicdanı” olmaya devam ediyor.

Eduardo Galeano

Montevideo, Uruguay’da orta sınıf Katolik bir ailede doğmuştur. Çocukluğunda futbol oyuncusu olmak istemiş, gençliğinde birçok farklı işte çalışmıştır. On dört yaşında ilk politik çizgi romanı, Sosyalist Parti’nin haftalık yayın organı El Sol’da yayınlanmıştır.

Gazetecilik kariyerine 1960’larda, Marcha’da editör olarak başlamıştır.

1973’teki askeri darbe sonucunda hapse atılmış, daha sonra da sürgüne yollanmıştır. Arjantin’e yerleşmiş ve bir kültür dergisi olan, Crisis’i çıkarmaya başlamıştır. 1976’da Arjantin’de Videla rejimi, askeri bir darbe ile iktidara gelince İspanya’ya kaçmak zorunda kalmıştır.

Galeano, 1985 yılında geri dönebildiği Montevideo’da 13 Nisan 2015’te hayatını kaybetti.

Yazarın, Ve Günler Yürümeye Başladı, Aynalar, Latin Amerika’nın Kesik Damarları ile Aşkın ve Savaşın Gündüz ve Geceleri isimli kitapları Sel Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.

Ateş Anıları Üçlemesi, Yürüyen Kelimeler, Tepetaklak – Tersine Dünya Okulu ve Zamanın Ağızları ise Sel Yayıncılık yayın programındadır.

edebiyathaber.net (5 Şubat 2016)

Yorum yapın