Masthead header

Editörü, Yaşar Kemal’in son romanını anlattı

Yaşar Kemal’in ‘Bir Ada Hikâyesi’ dörtlemesinin son romanı ‘Çıplak Ada Çıplak Deniz’i geçtiğimiz günlerde yayıncısı Yapı Kredi Yayınları’na verdiği haberi okurları arasında büyük bir heyecan yaratmıştı.

Romanın editörlüğünü üstlenen yazar ve şair Güven Turan, Notos dergisinin facebook sayfası Notosoloji’de roman üzerine soruları yanıtladı. ‘Ada’ dörtlemesinin yazılışını yakından islediğini, kitabın ön çalışmaları için sık sık Yaşar Kemal’le bir araya geldiklerini belirten Turan romanı şu sözlerle anlattı:

TARİHLE DESTANSI KAYNAŞMASI

“Bir Ada Hikayesi dörtlemesi hem bir Yaşar Kemal klasiği, hem de diliyle, yarattığı kişilerle, yarattığı doğayla Yaşar Kemal’in romancılığında önemli bir yeniliği işaret ediyor. Yaşar Kemal, mitos yaratıcısıdır… Ağıtların diliyle, kendi özgün dilini (hiçbir yazara benzemez ve asla taklit edilemez) harmanlamış, çeviride bile yitmeyen anlatısını kurmuştur. Bu dörtlüyse, bence, tarihle destanların kaynaşmasıdır. Yaşar Kemal tarihi roman yazmıyor bu dörtlüde, bir tarih var ediyor. Bütün göndermeleri yerli yerinde ama bir Yaşar Kemal tarihi. Mitos yok mu? Nasıl olmaz, var elbette. Dörtlü bu kitapla kapanıyor… Bence bu kitap okunduktan sonra yeniden başa dönmeli ve bu kitabın yolundan gidip bir kez daha okunmalı bütünü.”

17 Ağustos 2012

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r