Edebiyatta yeni bir oluşum: Edebiyat Dostları Derneği çalışmalarına başladı

Temmuz 6, 2024

Edebiyatta yeni bir oluşum: Edebiyat Dostları Derneği çalışmalarına başladı

Edebiyatta yeni bir oluşum ve ses yaratma iddiasıyla yola çıkan Edebiyat Dostları Derneği çalışmalarına resmi olarak başladı.

Edebiyat Dostları Derneği’nin açıklaması şöyle:

Sanat, üç ayaklı bir taşıyıcıdır. Bu ayaklar sanatçı, yapıt ve izleyiciden oluşur. Ayaklardan biri çekildiğinde taşıyıcı önce sallanır sonra devrilir. Üzerindekiler etrafa saçılıp dağılır. Bu üç ayağı bir araya getirmek amacıyla yola çıkan Edebiyat Dostları Derneği, 13 Mart 2024 tarihinde İçişleri Bakanlığının 35-086-025 kütük numarası ile kurulmuştur. Şu an Deniz Moralıgil, Hande Baba, Nalan Yılmaz, Selma Özhan ve Sevin Sezgin’den oluşan geçici yönetim kuruluyla yol almaktadır. Derneğimiz önümüzdeki iki ay içinde ilk genel kurulunu gerçekleştirecektir.

Edebiyat Dostları Derneği yurt içi ve yurt dışında temsilcilikler vererek yayılmayı, edebiyat taşıyıcıları arasındaki iletişim ve bilgi alışverişini güçlendirmeyi, okur ve yazarları çoğaltmayı, yeni eserlerin yayımlanmasına destek olmayı ve üyelerinin edebiyata dair kurdukları hayallere dokunabilmeyi hedeflemektedir.

Günümüz edebiyatının sorunlarını masaya yatırarak farklı bakış açılarıyla çözümler sunmak; mahalli, ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum, çalıştay, panel, söyleşi, imza günü, konferans, yarışma, okuma – yazma atölyeleri, şenlik gibi etkinlikler düzenlemek ve edebiyat etkinliklerine katılmak derneğimizin üstlendiği görevler arasındadır.

Edebiyat Dostları Derneğine yazarlar, şairler, kuramcılar, senaristler, eleştirmenler, çevirmenler, çizerler, yayıncılar, dergiciler, okurlar; edebiyata gönlünü kaptırmış, edebiyatın gelişimine katkı sunan, emek ve zaman harcamaktan kaçınmayan, yorulmayan, sorumluluk almak isteyen, kısacası “Edebiyatın üç ayağından biriyim.” diyen on sekiz yaşını aşmış herkes üyelik başvurusunda bulunabilir.

Edebiyat Dostları Derneği; yeni bir ses, yeni bir oluşum! Dileriz hep birlikte şimdilik çok cılız görünen bu sesi edebiyatımıza soluk aldıran bir gümbürtüye, derin bir nefese dönüştürmeyi başarırız. 

EDD – Edebiyat Dostları Derneği

edebiyathaber.net (6 Temmuz 2024)

Yorum yapın