“Edebiyat ve Delilik” atölyesi 8 Kasım’da başlıyor

Ekim 18, 2018

“Edebiyat ve Delilik” atölyesi 8 Kasım’da başlıyor

Eleştirmen Ahmet Ergenç ve Klinik Psikolog / Psikoterapist Tuğçe Isıyel’in yürütücülüğünü üstlendiği “Edebiyat ve Delilik” atölyesi 8 Kasım’da başlıyor. Tezer Özlü, Oğuz Atay, Yusuf Atılgan ve Sevim Burak’ın metinlerinde “deliliğin” nasıl anlatıldığını inceleyecek olan atölye dört hafta sürecek.

Edebiyattaki “deli” karakterler genellikle en radikal jestleri sergiler ve bir kırılma anına, başka türlü bir gerçekliğe işaret ederler. Bu atölye hem “deli” addedilen karakterlerin gösterdiği “başka türlü” dünyanın psikolojik, politik, felsefi ve kültürel içeriğine yakından bakacak, hem de bu dünyanın edebiyatın diline nasıl tercüme edildiğini inceleyecek. Edebiyatta deliliği ele almanın temelde iki yolu var: delilerden bahseden edebiyat ve edebiyatın kendi deliliği. Bir yanda “delilerin hikayesi,” bir yanda “dilin deliliği.”

Bu iki kutbu örneklemek için Oğuz Atay, Tezer Özlü, Sevim Burak ve Yusuf Atılgan’ın metinleri yakından incelenecek. Deliliğin farklı tanımları ve politik-kültürel-felsefi-psikanalitik anlamları için de Nietzsche, Freud, Foucault, Lacan, Derrida ve Deleuze gibi düşünürlerin metinleri ele alınacak. Bilgi ve kayıt için “[email protected]” adresinden bilgi alabilirsiniz.

Saat 19.00 ile 21.00 arasında gerçekleşecek olan atölyeye, Kadıköy Akademi Kitabevi ev sahipliği yapacak.

Sonunda katılımcılardan eleştirel bir metin yazmaları istenecek ve seçilen metinlerin bir dergide dosya olarak yayınlanacağı atölyenin programı şöyle:

1. Hafta: Tezer Özlü ve Kaçış Çizgileri
2. Hafta: Oğuz Atay ve Manik Anlatı
3. Hafta: Yusuf Atılgan ve Deliliğin Yeraltı Anlatısı
4. Hafta: Sevim Burak ve Dilin Deliliği

Kaynek: Gazete Duvar (18 Ekim 2018)

Yorum yapın