Eco, Independent’ın aday listesinde

Nisan 13, 2012

Eco, Independent’ın aday listesinde

Independent Yabancı Roman Ödülü’nün son listesi açıklandı. “Prag Mezarlığı” romanıyla İtalyan yazar Umberto Eco’nun da adayları arasında olduğu ödülü ilk kez 1990’da Orhan Pamuk kazanmıştı.

Sean Connery’nin başrol oynadığı bir filme uyarlanan Gülün Adı romanıyla tanınan İtalyan romancı Umberto Eco, Independent Yabancı Roman Ödülü’nün adayları arasında yer aldı. Eco, hikâyesi 19’uncu yüzyıl Paris’inde geçen Prag Mezarlığı adlı romanıyla ödüle aday gösterildi.

Eco’nun romanı, suikastleri ve Avrupa’nın geleceğini etkileyen siyasî ayak oyunlarını araştırmak üzere görevlendirilen maceracı Kaptan Simone Simonini’nin hikâyesini anlatıyor. Geçen yıl Türkiye’de yayımlanan roman, 2010’da İtalya’da çıktığında ilk haftasında 230 bin satmış ve Gizli Siyon Protokolleri’ne yer verdiği gerekçesiyle antisemitizm eksenli siyasî bir tartışma başlatmıştı.

UMBERTO ECO (5 Ocak 1932) İtalyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünürdür. 20. yüzyılın önemli düşünce adamlarından biridir. Takma ismi Dedalus’tur.

Dünya kamuoyunun gündemine Gülün Adı ve Foucault Sarkacı gibi romanlarıyla giren İtalyan yazar, aynı zamanda Orta Çağ estetiği vegöstergebilim dalının ustalarındandır. Eco, 1971’den bu yana Bologna Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmaktadır ve yapısalcılık sonrası göstergebilim gelişmelerine önemli katkılarıyla tanınmaktadır. Eco, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve bu akımın estetik anlayışı üzerine yaptı. Tarihçi, filozof, Orta Çağ uzmanı, James Joyce üzerine derin araştırmalar yapmış bir yazar. Yazarın ilk romanı Gülün Adı1980’de yayımlandı. 1962’de Torino Üniversitesi’nde doçent, 1969’da ise Floransa Üniversitesi’nde görsel iletişim dalında profesör oldu. 1971’deBologna Üniversitesi’ne geçti ve 1975 yılında bu üniversitenin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü’nün başına getirildi.

Eco’nun çalışmaları 1960’ların ortasından itibaren avantgarde yapıtlara, kitle kültürüne yönelmiştir. Son dönemlerde ise, güncel olay ve olguları da ele alan çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar arasında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır. Eco özellikle tarih bilgisiyle süslediği eserlerinde tam bir ustalık gösterir. Özellikle Baudolino adlı eserinde Bizans ve IV. Haçlı Seferi hakkındaki anlatılar sürükleyicidir.

Roland Barthes’tan sonra, “ayrıntıların anlamı” ya da “ayrıntıların sosyolojisi” adı verilen bir anlayışın önemli köşe taşlarından birisi olan Umberto Eco’nun pek çok eseri Türkiye’de yayınlandı.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 2., 2008 yılında 14. sırada yer almıştı.

Kaynak: guardian.co.uk, edebiyathaber.net (13 Nisan 2012)

Yorum yapın