Dünyanın en yalnız balinasının romanı: MAVİ 55

Haziran 21, 2022

Dünyanın en yalnız balinasının romanı: MAVİ 55

Lynne Kelly’nin “MAVİ 55” adlı romanı, 10 ve üzeri yaş grubu için Mine Kazmaoğlu çevirisiyle Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kendi şarkını söylersen, tüm engelleri aşabilirsin!

Ödüllü Amerikalı yazar Lynne Kelly, Türkçe’ye çevrilen ilk romanında, mesafelerin aşılabilir olduğunu, sevginin sınır tanımazlığını duyumsatıyor. Okuru, kendine özgü şarkısıyla okyanusta tek başına yaşamak zorunda kalan balina Mavi 55’in hüznüne ortak ediyor ve onun sesini izleyen sağır bir çocuğun peşinden sürüklüyor. Pes etmeyen inatçı kızın sıcacık hikâyesi, farklılıkların mükemmelliğini her yaştan okura hatırlatıyor. Okyanusun derinliklerinden, Alaska buzullarından, bazen bir radyodan, bazen de bir sınıftan umut dolu bir  cümle yükseliyor: Ses yeterince güçlüyse tüm engelleri aşabilir!
 
İşitme engelli Iris’in sessiz dünyasındaki tek mutluluğu, dinleyemediği radyoları tamir etmektir. İletişim kuramadığı arkadaşları yetmezmiş gibi, ailesinin de onu anlamadığını düşündükçe yalnızlığı derinleşir. Okyanusta yapayalnız gezindiğini öğrendiği balinadan çok etkilenir. Sesinin frekansı farklı olduğu için sürüsü tarafından terk edildiği halde şarkılar söylemeyi sürdüren Mavi 55, onu çağırmaktadır adeta. Bu özel balinayı bulmayı aklına koyan Iris, uzun bir deniz yolculuğuna çıkmak için anneannesinden yardım alır…

Lynne Kelly: 1969’da ABD’nin Illinois eyaletinde doğdu. Üniversitede psikoloji öğrencisiyken işaret dili dersleri alan Lynne Kelly (Lin Keğli), sağırlar için çevirmen olarak çalışmaya başladı. Edindiği bu meslek ona, okul, hastane, yolcu gemisi gibi birçok farklı ortamda faydalı olma olanağı sağladı. Yöneldiği özel eğitim öğretmenliği, giderek çocuk edebiyatına ilgi duymasına neden oldu. Bir fille bir çocuğun sıcak dostluğunu dillendirdiği çocuk romanı Chained (Zincire Vurulmuş, 2012) ödül kazandı. Ardından, on iki yaşındaki sağır Iris’le, dünyanın en yalnız balinasının karşılaşmasını anlattığı son romanı Mavi 55 (2022; Song for a Whale, 2020) yayımlandı. Çevirmenliğin yanı sıra çocuklar için hikâyeler yazmayı sürdüren Kelly, üç köpeğiyle birlikte Houston’da yaşıyor.

edebiyathaber.net (21 Haziran 2022)

Yorum yapın