Doris Lessing’in dört kısa romanı bir arada: “Büyükanneler”

Şubat 19, 2016

Doris Lessing’in dört kısa romanı bir arada: “Büyükanneler”

buyukanneler_1baskiNobel ödüllü Doris Lessing’in dört kısa romanının yer aldığı “Büyükanneler Pınar Güncan çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çağımızın en önemli ve üretken yazarlarından Nobel ödüllü Doris Lessing, bu kitaptaki dört kısa romanda, farklı edebiyat türlerinin en yetkin örneklerini sunuyor. Çeşitli insanlık hallerini olağanüstü bir duyarlılıkla betimleyen Lessing, aşkın ve sadakatin, yaşanılan ve hayal edilen hayatların arasındaki sınırı sorguluyor:

İkinci Dünya Savaşı’nda saf aşkın peşine düşen bir asker…

Farklı sınıflar ve farklı ten renkleri arasında yasak bir aşk yaşayan genç bir kız…

Birbirlerinin oğullarına âşık olan iki kadın…

Kadim bir uygarlığın neden çöktüğünü araştıran bir bilge…

Toplumsal yaşamın adaletsizliklerine direnen capcanlı karakterleri aracılığıyla sevginin yaratıcı ve bazen de yıkıcı gücünü betimleyen Lessing, dört kısa romanı birleştiren sivri ve ironik diliyle, anlatım gücünü bir kez daha kanıtlıyor.

Büyükanneler, 2013 yılında başrollerini Robin Wright ve Naomi Watts’ın paylaştığı “Yasak Aşk” adıyla sinemaya uyarlanmıştır.

Doris Lessing

22 Ekim 1919’da İran, Kirmanşah’ta doğdu. Bugün Zimbabve olarak bilinen Güney Rodezya’daki bir çiftlikte büyüdü. Erken yaşta okulu bırakarak iki evlilik yaptı. (Soyadını ikincisi kocası Gottfried Lessing’den almıştır.) 1949 yılında İngiltere’ye yerleşen Lessing Türkü Söylüyor Otlar’ı (1950) yazarak romancılık kariyerine başladı. 1950’lerde daha sonra Children of Violence (Şiddetin Çocukları) serisini oluşturacak beş roman üzerinde çalıştı. 1962’deki romanı Altın Defter ile uluslararası ilgi gördü. Lessing’in romanları ırksal ve politik meselelerin yanı sıra bir yazar ve kadın olarak anlam arayışını konu alır. Doris Lessing yaşamı boyunca romanlar, çizgi romanlar, librettolar ve makaleler yazmaya devam etti. 2007 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. 17 Kasım 2013’te hayatını kaybetti. Doris Lessing’in Türkçeye çevrilmiş eserleri arasında Türkü Söylüyor Otlar (1950), Altın Defter (1962), Evlenmeyen Adamın Hikâyesi (1972), Hayatta Kalma Güncesi (1974), Argos’taki Kanopus Arşivleri Serisi (1979-1983), İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler (1987), Gene Aşk (1996), Mara ile Dann (1999), Kedilere Dair (2002), Alfred ile Emily (2008). Kırmızı Kedi Yayınevi’ndeki diğer kitapları: Anılar (2014), İyi Terörist (2015).

edebiyathaber.net (19 Şubat 2016)

Yorum yapın