Doğan Canku 8 Eylül’de CerModern’de

Eylül 3, 2020

Doğan Canku 8 Eylül’de CerModern’de

Modern Folk Üçlüsü ile birlikte birçok albüme ve projeye imza atan başarılı gitarist Doğan Canku, 8 Eylül’de CerModern açık hava sahnesinde sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Doğan Canku, Kütahya’nın Tavşanlı kazasında doğdu. Henüz konuşmayı bile bilmediği 2,5 yaşında “Ey Dun Dan” adlı ilk bestesini yaptı. İlk müzik nosyonlarını amatör bir müzikolog olan babası Şeref Canku’dan aldı.
1958’de Ankara Devlet Konservatuvarı’nı kazanarak 6 yıl viyolonsel ve piyano eğitimi gördü. 1964 yılında klasik gitar ile tanışan Canku, bu enstrümana büyük bir tutkuyla bağlandı. O yıllarda gerek bu enstrümanın konservatuvarda eğitiminin olmaması, gerek yasakların getirdiği baskı, Doğan Canku’nun eğitimini yarım bırakmasına neden oldu. Bundan sonra Canku’nun profesyonel hayatı başlamış oldu. Çok kısa sürede flamenko gitar çalmayı öğrenip ülkenin en iyi gitaristleri arasına adını yazdırdı. Birçok profesyonel şarkıcıya eşlik ederek onların repertuarlarına önemli ölçüde katkıda bulundu.

1967’de Ankara Radyosu’nda açılan bir sınavı kazanarak klasik Türk müziği teorisi ve pratiği üzerinde eğitim gördü. 1969 yılında Selami Karaibrahimgil ve Ahmet Kurtaran ile birlikte “Modern Folk Üçlüsü” adındaki topluluğunu kurdu. Türk halk müziğini ve klasik Türk müziğini modernize ederek çok seslendirdi ve 15 yıl boyunca yurt içinde ve dışında yüzlerce konser, TV ve radyo programları yaptı. Yaklaşık 45 ülkede Türkiye’yi defalarca temsil etti.
1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü’nde müzik direktörlüğü ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1980 yılında İstanbul’a yerleşerek profesyonel müzik hayatına tek başına devam etti. M.F.U. ile yaptığı birçok 45’lik ve 5 adet LP’nin yanı sıra, kendi adına 1 adet LP ve 3 adet CD albüm çıkardı.

Biletler Biletix’te
8 Eylül 2020, Salı
Saat: 20.00
Bilet: 50 TL

*Etkinlik açık havada gerçekleşecektir.
*Etkinlik bistro masa ve yemekli masa düzenindedir.Yemekli masalarda ve grup katılımlarında telefonla rezervasyon yapılması zorunludur. (0312) 310 00 00/140
*Kontenjan sınırlı sayıdadır.
*Misafirlerimize tesise girişte, temassız ateş ölçümü uygulanmaktadır. 38 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde, misafirlerimiz işletmeye alınmayarak bir sağlık kuruluşuna başvurması için uyarılmaktadır.
*Misafirlerimiz tesis girişlerinde bulunan el antisteptikleriyle ellerini temizledikten sonra içeriye giriş yapabilmektedir.
*Masalar arası mesafemiz en az 1,5 metre ve yan yana sandalyelerimizin arası 60 santimetredir.
*Her masada el antisteptiği bulunmaktadır. Bulunmaması halinde çalışanlarımızdan lütfen hijyen malzemesi talep ediniz.
*CerModern etkinlik ile ilgili değişiklik yapma hakkını kendinde saklı tutar.

edebiyathaber.net (3 Eylül 2020)

Yorum yapın